Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard — Standard

As of 2 Oct 2026, Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard is cheapest at Tesco at £6.49 (£25.96/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £0.11 at Tesco (1 Oct); highest: £11.64 — currently £6.49 at Tesco. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 34 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.05/100g
Average
£0.11/100g
Highest
£0.18/100g
Lowest ever
£0.05/100g · Sep '26
Highest ever
£2.60/100g · Oct '26
Trend
Down 70%
52% below average

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

144 prices recorded · 13 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

AsdaIn stock
1 Oct
£0.79£0.05/100gBest
JUST ESSENTIALS By ASDA · 1.5kg
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£0.65£0.07/100g
Stamford Street Co. · 1kg
TescoIn stock
1 Oct
£0.69£0.07/100g
Tesco · 1kg
TescoIn stock
1 Oct
£0.11£0.07/100g
Tesco · kg
Aldi UKIn stock
1 Oct
£0.69£0.07/100g
Nature's Pick · 1kg
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£0.69£0.07/100g
Sainsbury's · Standard
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£0.69£0.07/100g
Sainsbury's · Standard
AsdaIn stock
1 Oct
£0.69£0.07/100g
Asda · 1kg
AsdaIn stock
1 Oct
£0.69£0.07/100g
Asda · 1kg
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£0.35£0.07/100g
Sainsbury's · Standard
Aldi UKIn stock
1 Oct
£0.44£0.09/100g
Nature's Pick · 0.5kg
AsdaIn stock
1 Oct
£0.44£0.09/100g
Asda · 500g
TescoIn stock
1 Oct
£0.55£0.11/100g
Tesco · Standard
AsdaIn stock
1 Oct
£0.80£0.16/100g
Gilfresh · 500g
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£0.82£0.21/100g
Sainsbury's · 400g
TescoIn stock
1 Oct
£1.00£0.25/100g
Tesco · Standard
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£1.00£0.25/100g
Sainsbury's · Standard
AsdaIn stock
1 Oct
£1.00£0.25/100g
Asda · 400g
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£1.42£0.32/100g
Sainsbury's · Standard
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£1.00£0.42/100g
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£1.90£0.42/100g
Tesco Finest · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£1.35£0.42/100g
Tesco · Standard
Aldi UKIn stock
1 Oct
£1.69£0.42/100g
Specially Selected · 0.4kg
TescoIn stock
1 Oct
£2.00£0.44/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£1.50£1.00/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£11.64£1.16/100g
Standard
TescoIn stock
1 Oct
£6.49£2.60/100g
Standard
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£0.69£0.07/100g
Ocado · 1kg
MorrisonsIn stock
Last seen 8 Junout of date · not compared
£0.69£0.07/100g
Morrisons · 1kg
TescoIn stock
Last seen 8 Junout of date · not compared
£0.69£0.07/100g
Tesco · 1kg
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£0.55£0.11/100g
M&S · 500g
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£3.10£0.78/100g
Natoora · 400g
MorrisonsIn stock
1 Oct
£0.69
Morrisons · 1kg
MorrisonsIn stock
1 Oct
£0.45
Morrisons · 160g
MorrisonsIn stock
1 Oct
£0.44
Morrisons · 500g
MorrisonsIn stock
1 Oct
£1.40
Morrisons · 500g
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.00
Morrisons Market Street · 240g
15 brands available
Aldi UKAsdaMorrisonsOcadoSainsbury'sTesco
  1. 1JUST ESSENTIALS By ASDA
  2. 2Stamford Street Co.
  3. 3Tesco
  4. 4Sainsbury's
  5. 5Asda
  6. 6Nature's Pick
  7. 7Gilfresh
  8. 8Tesco Finest
  9. 9Specially Selected
  10. 10Product
  11. –Morrisons
  12. –Morrisons Market Street
  13. –
  14. –
  15. –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard cheapest?
Tesco has the lowest price at £6.49 (£25.96/1 kg).
What is the unit price of Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard?
Priced per 100g. Tesco offers the best value at £2.60/100g.
What is the lowest price ever for Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard?
The lowest price OpenOrder has recorded for Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard is £0.11 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £6.49 at Tesco.

Categories