Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard — Standard
As of 2 Oct 2026, Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard is cheapest at Tesco at £11.64 (£11.64/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.11 at Tesco (1 Oct); highest: £11.64 — currently £11.64 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 34 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.05/100g
- Average
- £0.11/100g
- Highest
- £0.18/100g
Asda · 1.5kgNow£0.05/100gAll-time low
Sainsbury's · StandardNow£0.07/100gLow
Aldi UK · 0.5kgNow£0.09/100gLow
Asda · 500gNow£0.09/100gLow
Sainsbury's · StandardNow£0.25/100gLow
Sainsbury's · StandardNow£0.32/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
144 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JUST ESSENTIALS By ASDA | 1.5kg | £0.79 | £0.05/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Stamford Street Co. | 1kg | £0.65 | £0.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | kg | £0.11 | £0.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £0.35 | £0.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 0.5kg | £0.44 | £0.09/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 500g | £0.44 | £0.09/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £0.55 | £0.11/100g | In stock | 1 Oct | |
| Gilfresh | 500g | £0.80 | £0.16/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 400g | £0.82 | £0.21/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £1.00 | £0.25/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £1.00 | £0.25/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 400g | £1.00 | £0.25/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £1.42 | £0.32/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £1.00 | £0.42/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco Finest | Standard | £1.90 | £0.42/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £1.35 | £0.42/100g | In stock | 1 Oct | |
| Specially Selected | 0.4kg | £1.69 | £0.42/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £2.00 | £0.44/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £1.50 | £1.00/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £11.64 | £1.16/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £6.49 | £2.60/100g | In stock | 1 Oct | |
| Ocado | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Tesco | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| M&S | 500g | £0.55 | £0.11/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Natoora | 400g | £3.10 | £0.78/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 1kg | £0.69 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 160g | £0.45 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 500g | £0.44 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 500g | £1.40 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons Market Street | 240g | £1.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Ocado
Sainsbury's
Tesco- 1
- 2

- 3

TescoCarrots · kg£0.69/1kg£0.11
TescoTesco Carrots · 1kg£0.69/kg£0.69Last seen 8 Jun · not compared
TescoTesco Carrots · 1kg£0.69/1kg£0.69
TescoCarrots · Standard£1.10/1kg£0.55
TescoChantenay · Standard£2.50/1kg£1.00
TescoMini · Standard£4.22/1kg£1.35
TescoImperator · Standard£4.44/1kg£2.00Clubcard
TescoTendersweet · Standard£10.00/1kg£1.50
- 4

Sainsbury'sLoose Carrots · Standard£0.69/1kg£0.69
Sainsbury's1kg Carrots · Standard£0.69/1kg£0.69
Sainsbury's500g Carrots · Standard£0.70/1kg£0.35
Sainsbury'sRainbow Chantenay Carrots, Taste the Difference · 400g£2.05/1kg£0.82
Sainsbury'sChantenay · Standard£2.50/1kg£1.00
Sainsbury'sSweet Spear · Standard£3.15/1kg£1.42
Sainsbury's240g British Prepared Mini Carrots · Standard£4.17/1kg£1.00
- 5
- 6
- 7
- 8

- 9
- 10

- –

- –

- –
- –
- –
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £11.64 (£11.64/1 kg).
- What is the unit price of Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £1.16/100g.
- What is the lowest price ever for Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sussex Wholefoods Carrot Flakes Standard is £0.11 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £11.64 at Tesco.


