Sainsbury's Mini Carrots 240g British Prepared — Standard
As of 30 Sept 2026, Sainsbury's Mini Carrots 240g British Prepared Standard is cheapest at Sainsbury's at £1.00 (£4.17/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.11 at Tesco (15 Jul); highest: £3.10 — currently £1.00 at Sainsbury's. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 18 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.07/100g
- Average
- £0.07/100g
- Highest
- £0.07/100g
Asda · 1kgNow£0.07/100gAll-time low
Morrisons · 1kgNow£0.07/100gAll-time low
Ocado · 1kgNow£0.07/100gAll-time low
Sainsbury's · StandardNow£0.07/100gLow
Aldi UK · 0.5kgNow£0.18/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.32/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
31 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asda | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 15 Jul | |
| Sainsbury's | Standard | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 15 Jul | |
| Sainsbury's | Standard | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 15 Jul | |
| Tesco | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 15 Jul | |
| Ocado | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 1 Jul | |
| Morrisons | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 8 Jun | |
| Tesco | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 8 Jun | |
| Sainsbury's | Standard | £0.35 | £0.07/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 500g | £0.55 | £0.11/100g | In stock | 15 Jul | |
| M&S | 500g | £0.55 | £0.11/100g | In stock | 1 Jul | |
| Nature's Pick | 0.5kg | £0.44 | £0.18/100g | In stock | 1 Jul | |
| Sainsbury's | Standard | £1.10 | £0.28/100g | In stock | 15 Jul | |
| Sainsbury's | Standard | £1.42 | £0.32/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.00 | £0.42/100g | In stock | 30 Sept | |
| Natoora | 400g | £3.10 | £0.78/100g | In stock | 1 Jul | |
| Morrisons | 500g | £0.55 | — | In stock | 15 Jul | |
| Morrisons | 1kg | £0.69 | — | In stock | 15 Jul | |
| Morrisons | 500g | £1.40 | — | In stock | 15 Jul | |
| Morrisons Market Street | 240g | £1.00 | — | In stock | 15 Jul | |
| Morrisons | 160g | £0.49 | — | In stock | 15 Jul | |
| Tesco | kg | £0.12 | — | In stock | 15 Jul |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Ocado
Sainsbury's
Tesco- –

- –

- –

- –
- 1
- 2
- 3
- –

Sainsbury'sBest
Sainsbury's1kg Carrots · Standard£0.69/1kg£0.69
Sainsbury'sLoose Carrots · Standard£0.69/1kg£0.69
Sainsbury's500g Carrots · Standard£0.70/1kg£0.35
Sainsbury'sChantenay · Standard£2.75/1kg£1.10
Sainsbury'sSweet Spear · Standard£3.15/1kg£1.42
Sainsbury's240g British Prepared Mini Carrots · Standard£4.17/1kg£1.00
- –
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sainsbury's Mini Carrots 240g British Prepared Standard cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.00 (£4.17/1 kg).
- What is the unit price of Sainsbury's Mini Carrots 240g British Prepared Standard?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.42/100g.
- What is the lowest price ever for Sainsbury's Mini Carrots 240g British Prepared Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Mini Carrots 240g British Prepared Standard is £0.11 at Tesco (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.00 at Sainsbury's.


