Sainsbury's Carrots Loose — Standard
Lowest recorded price: £0.11 at Tesco (15 Jul); highest: £3.10. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 18 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.07/100g
- Average
- £0.07/100g
- Highest
- £0.07/100g
1% below average
Asda · 1kgNow£0.07/100gAll-time low
Morrisons · 1kgNow£0.07/100gAll-time low
Ocado · 1kgNow£0.07/100gAll-time low
Sainsbury's · StandardNow£0.07/100gLow
Aldi UK · 0.5kgNow£0.18/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.32/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
31 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asda | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 15 Jul | |
| Sainsbury's | Standard | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 15 Jul | |
| Sainsbury's | Standard | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 15 Jul | |
| Tesco | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 15 Jul | |
| Ocado | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 1 Jul | |
| Morrisons | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 8 Jun | |
| Tesco | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 8 Jun | |
| Sainsbury's | Standard | £0.35 | £0.07/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 500g | £0.55 | £0.11/100g | In stock | 15 Jul | |
| M&S | 500g | £0.55 | £0.11/100g | In stock | 1 Jul | |
| Nature's Pick | 0.5kg | £0.44 | £0.18/100g | In stock | 1 Jul | |
| Sainsbury's | Standard | £1.10 | £0.28/100g | In stock | 15 Jul | |
| Sainsbury's | Standard | £1.42 | £0.32/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.00 | £0.42/100g | In stock | 30 Sept | |
| Natoora | 400g | £3.10 | £0.78/100g | In stock | 1 Jul | |
| Morrisons | 500g | £0.55 | — | In stock | 15 Jul | |
| Morrisons | 1kg | £0.69 | — | In stock | 15 Jul | |
| Morrisons | 500g | £1.40 | — | In stock | 15 Jul | |
| Morrisons Market Street | 240g | £1.00 | — | In stock | 15 Jul | |
| Morrisons | 160g | £0.49 | — | In stock | 15 Jul | |
| Tesco | kg | £0.12 | — | In stock | 15 Jul |
£0.69£0.07/100g
Asda · 1kg
£0.69£0.07/100g
Sainsbury's · Standard
£0.69£0.07/100g
Sainsbury's · Standard
£0.69£0.07/100g
Tesco · 1kg
£0.69£0.07/100g
Ocado · 1kg
£0.69£0.07/100g
Morrisons · 1kg
£0.69£0.07/100g
Tesco · 1kg
£0.35£0.07/100gBest
Sainsbury's · Standard
£0.55£0.11/100g
Asda · 500g
£0.55£0.11/100g
M&S · 500g
£0.44£0.18/100g
Nature's Pick · 0.5kg
£1.10£0.28/100g
Sainsbury's · Standard
£1.42£0.32/100g
Sainsbury's · Standard
£1.00£0.42/100g
Sainsbury's · Standard
£3.10£0.78/100g
Natoora · 400g
£0.55
Morrisons · 500g
£0.69
Morrisons · 1kg
£1.40
Morrisons · 500g
£1.00
Morrisons Market Street · 240g
£0.49
Morrisons · 160g
£0.12
Tesco · kg
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
9 brands available
Aldi UK
Asda
Morrisons
Ocado
Sainsbury's
Tesco- –

- –

- –

- –
- 1
- 2
- 3
- –

Sainsbury'sBest
Sainsbury'sLoose Carrots · Standard£0.69/1kg£0.69
Sainsbury's1kg Carrots · Standard£0.69/1kg£0.69
Sainsbury's500g Carrots · Standard£0.70/1kg£0.35
Sainsbury'sChantenay · Standard£2.75/1kg£1.10
Sainsbury'sSweet Spear · Standard£3.15/1kg£1.42
Sainsbury's240g British Prepared Mini Carrots · Standard£4.17/1kg£1.00
- –
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Sainsbury's Carrots Loose Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Carrots Loose Standard is £0.11 at Tesco (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026.

