Asda Carrots — 1kg
As of 30 Sept 2026, Asda Carrots 1kg is cheapest at Asda at £0.69 (£0.69/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.11 at Tesco (30 Sept); highest: £3.10 — currently £0.69 at Asda. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 31 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.05/100g
- Average
- £0.11/100g
- Highest
- £0.18/100g
Asda · 1.5kgNow£0.05/100gAll-time low
Sainsbury's · 1kgNow£0.07/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.07/100gLow
Aldi UK · 0.5kgNow£0.09/100gLow
Sainsbury's · StandardNow£0.25/100gLow
Sainsbury's · StandardNow£0.32/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
79 prices recorded · 12 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JUST ESSENTIALS By ASDA | 1.5kg | £0.79 | £0.05/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Stamford Street Co. | 1kg | £0.65 | £0.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | kg | £0.11 | £0.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £0.35 | £0.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 0.5kg | £0.44 | £0.09/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £0.55 | £0.11/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 500g | £0.55 | £0.11/100g | In stock | 30 Sept | |
| Gilfresh | 500g | £0.80 | £0.16/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 400g | £0.82 | £0.21/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.00 | £0.25/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.00 | £0.25/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 400g | £1.00 | £0.25/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.42 | £0.32/100g | In stock | 30 Sept | |
| Batchelors | 400g | £1.00 | £0.36/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.00 | £0.42/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £1.90 | £0.42/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.35 | £0.42/100g | In stock | 30 Sept | |
| Specially Selected | 0.4kg | £1.69 | £0.42/100g | In stock | 30 Sept | |
| Ocado | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Tesco | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| M&S | 500g | £0.55 | £0.11/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Natoora | 400g | £3.10 | £0.78/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 1kg | £0.69 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 160g | £0.45 | — | In stock | 30 Sept | |
| Batchelors | 400g | £1.80 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons Market Street | 240g | £1.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 500g | £1.40 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 500g | £0.55 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Ocado
Sainsbury's
Tesco- 1
- 2

- 3

- 4
- 5

Sainsbury's1kg Carrots · Standard£0.69/1kg£0.69
Sainsbury'sLoose Carrots · Standard£0.69/1kg£0.69
Sainsbury's500g Carrots · Standard£0.70/1kg£0.35
Sainsbury'sRainbow Chantenay Carrots, Taste the Difference · 400g£2.05/1kg£0.82
Sainsbury'sChantenay · Standard£2.50/1kg£1.00
Sainsbury'sSweet Spear · Standard£3.15/1kg£1.42
Sainsbury's240g British Prepared Mini Carrots · Standard£4.17/1kg£1.00
- 6
- 7
- 8

- 9

- 10
- –

- –

- –
- –
- –
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Asda Carrots 1kg cheapest?
- Asda has the lowest price at £0.69 (£0.69/1 kg).
- What is the unit price of Asda Carrots 1kg?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.07/100g.
- What is the lowest price ever for Asda Carrots 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Carrots 1kg is £0.11 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £0.69 at Asda.



