Tesco Seasonal Apples — Standard

As of 30 Sept 2026, Tesco Seasonal Apples Standard is cheapest at Tesco at £2.00 (£0.40/1 ea) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £0.50 at Morrisons (30 Sept); highest: £3.15 — currently £2.00 at Tesco. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 29 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 1 ea over time
Lowest
£0.16/1 ea
Average
£0.17/1 ea
Highest
£0.17/1 ea
Lowest ever
£0.16/1 ea · Sep '26
Highest ever
£1.00/1 ea · Sep '26
Trend
Down 6%
6% below average

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

52 prices recorded · 8 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£0.99£0.16/1 eaBest
Stamford Street Co. · 6 pack
TescoIn stock
30 Sept
£0.99£0.16/1 ea
Standard
Aldi UKIn stock
30 Sept
£0.99£0.17/1 ea
Nature's Pick · 6 each
Aldi UKIn stock
30 Sept
£0.99£0.17/1 ea
Nature's Pick · 6 each
AsdaIn stock
30 Sept
£0.99£0.17/1 ea
JUST ESSENTIALS By ASDA · 6 pk
AsdaIn stock
30 Sept
£1.07£0.18/1 ea
Asda · 6 pk
Aldi UKIn stock
30 Sept
£1.39£0.23/1 ea
Nature's Pick · 6 each
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.50£0.25/1 ea
Sainsbury's · 6 pack
Aldi UKIn stock
30 Sept
£1.25£0.25/1 ea
Soreen · 5 each
AsdaIn stock
30 Sept
£1.67£0.28/1 ea
Asda · 6 pack
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.80£0.30/1 ea
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.80£0.36/1 ea
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.80£0.36/1 ea
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£2.00£0.40/1 ea
Tesco · Standard
Aldi UKIn stock
30 Sept
£0.59£0.59/1 ea
Nature's Pick · 1 each
AsdaIn stock
30 Sept
£1.00£1.00/1 ea
Ballards · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£3.00£0.20/100g
Asda · 1.5kg
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.10£0.21/100g
Sainsbury's · 1kg
TescoIn stock
30 Sept
£3.15£0.21/100g
Tesco · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£2.48£0.25/100g
Asda · 1kg
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.55£0.26/100g
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£0.64£0.26/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£2.10£0.27/100g
Tesco · Standard
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.60
Morrisons · 3 perpack
MorrisonsIn stock
30 Sept
£0.50
Morrisons · Standard
MorrisonsIn stock
30 Sept
£0.99
Morrisons · 6 perpack
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.00
Morrisons · 6 perpack
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.00
Pinkids · 6 per pack
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.00
Morrisons · 1.2kg
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£2.00
Morrisons · 6 perpack

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Tesco Seasonal Apples Standard cheapest?
Tesco has the lowest price at £2.00 (£0.40/1 ea).
What is the unit price of Tesco Seasonal Apples Standard?
Priced per 1 ea. Tesco offers the best value at £0.40/1 ea.
What is the lowest price ever for Tesco Seasonal Apples Standard?
The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Seasonal Apples Standard is £0.50 at Morrisons (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.00 at Tesco.