Asda Apples Standard — 6 pack
As of 30 Sept 2026, Asda Apples Standard 6 pack is cheapest at Asda at £1.67 (£0.28/1 ea) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.50 at Morrisons (30 Sept); highest: £3.15 — currently £1.67 at Asda. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 29 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ea over time- Lowest
- £0.16/1 ea
- Average
- £0.17/1 ea
- Highest
- £0.17/1 ea
Sainsbury's · 6 packNow£0.16/1 eaAll-time low
Tesco · StandardNow£0.16/1 eaAll-time low
Aldi UK · 6 eachNow£0.17/1 ea
Aldi UK · 6 eachNow£0.17/1 ea
Asda · 6 pkNow£0.17/1 ea
Sainsbury's · 6 packNow£0.25/1 ea
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
52 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stamford Street Co. | 6 pack | £0.99 | £0.16/1 eaBest | In stock | 30 Sept | |
| — | Standard | £0.99 | £0.16/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 6 each | £0.99 | £0.17/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 6 each | £0.99 | £0.17/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| JUST ESSENTIALS By ASDA | 6 pk | £0.99 | £0.17/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 6 pk | £1.07 | £0.18/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 6 each | £1.39 | £0.23/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 6 pack | £1.50 | £0.25/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Soreen | 5 each | £1.25 | £0.25/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 6 pack | £1.67 | £0.28/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.80 | £0.30/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.80 | £0.36/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.80 | £0.36/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £2.00 | £0.40/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 1 each | £0.59 | £0.59/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Ballards | Standard | £1.00 | £1.00/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 1.5kg | £3.00 | £0.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 1kg | £2.10 | £0.21/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £3.15 | £0.21/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 1kg | £2.48 | £0.25/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.55 | £0.26/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £0.64 | £0.26/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £2.10 | £0.27/100g | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 3 perpack | £2.60 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | Standard | £0.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 6 perpack | £0.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 6 perpack | £1.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Pinkids | 6 per pack | £2.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 1.2kg | £2.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 6 perpack | £2.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

- –

- 1

- 2

- 3
- 4
- 5
- 6
- 7

- 8
- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Asda Apples Standard 6 pack cheapest?
- Asda has the lowest price at £1.67 (£0.28/1 ea).
- What is the unit price of Asda Apples Standard 6 pack?
- Priced per 1 ea. Asda offers the best value at £0.28/1 ea.
- What is the lowest price ever for Asda Apples Standard 6 pack?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Apples Standard 6 pack is £0.50 at Morrisons (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.67 at Asda.