Flavourfresh Tomalina Sweet Vine Ripened Tomatoes — 250g

As of 30 Sept 2026, Flavourfresh Tomalina Sweet Vine Ripened Tomatoes 250g is cheapest at Asda at £2.34 (£9.36/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.12 at Asda (30 Sept); highest: £4.50 — currently £2.34 at Asda. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 23 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.28/100g
Average
£0.29/100g
Highest
£0.38/100g
Lowest ever
£0.28/100g · Jul '26
Highest ever
£8.00/100g · Jul '26
Trend
Down 26%
3% below average

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

55 prices recorded · 14 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.40£0.28/100gBest
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.50£0.30/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£2.00£0.44/100g
Tesco Finest · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£1.12£0.45/100g
Asda · 250g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.05£0.46/100g
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.25£0.49/100g
Tesco · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£2.72£0.62/100g
Exceptional By ASDA · 440g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.69£0.68/100g
Sainsbury's · 250g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.05£0.68/100g
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£3.50£0.88/100g
Tesco Finest · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£2.34£0.94/100g
Flavourfresh · 250g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.35£0.94/100g
Sainsbury's · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£2.07£0.94/100g
Exceptional By ASDA · 220g
MorrisonsIn stock
Last seen 8 Junout of date · not compared
£2.15£0.98/100g
Morrisons · 220g
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£1.40£1.40/100g
Ocado · 4 per pack
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£2.25£5.63/100g
M&S · 400g
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£2.00£8.00/100g
Ocado · 250g
AsdaIn stock
30 Sept
£2.06£0.52/1 ea
Exceptional By ASDA · each
AsdaIn stock
30 Sept
£1.37£1.37/1 ea
Asda · each
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.15
Morrisons · 220g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£3.50
Morrisons The Best · 400g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.15
Morrisons The Best · 220g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£4.50
Morrisons · 750g
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.40
Morrisons · Standard
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.15
Morrisons · 250g
10 brands available
AsdaMorrisonsOcadoSainsbury'sTesco
  1. 1Sainsbury's
  2. 2Tesco
  3. 3Tesco Finest
  4. 4Asda
  5. 5Flavourfresh
  6. –Morrisons
  7. –Morrisons The Best
  8. –Ocado
  9. –M&S
  10. –Exceptional By ASDA

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Flavourfresh Tomalina Sweet Vine Ripened Tomatoes 250g cheapest?
Asda has the lowest price at £2.34 (£9.36/1 kg).
What is the unit price of Flavourfresh Tomalina Sweet Vine Ripened Tomatoes 250g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.94/100g.
What is the lowest price ever for Flavourfresh Tomalina Sweet Vine Ripened Tomatoes 250g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Flavourfresh Tomalina Sweet Vine Ripened Tomatoes 250g is £1.12 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.34 at Asda.