Exceptional By ASDA Petite Plum Vine Tomatoes — 440g
As of 30 Sept 2026, Exceptional By ASDA Petite Plum Vine Tomatoes 440g is cheapest at Asda at £2.72 (£6.18/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.12 at Asda (30 Sept); highest: £4.50 — currently £2.72 at Asda. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 23 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.28/100g
- Average
- £0.29/100g
- Highest
- £0.38/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.28/100gAll-time low
Tesco · StandardNow£0.30/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.46/100g
Sainsbury's · 250gNow£0.68/100gLow
Sainsbury's · StandardNow£0.68/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.94/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
55 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sainsbury's | Standard | £1.40 | £0.28/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.50 | £0.30/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £2.00 | £0.44/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 250g | £1.12 | £0.45/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.05 | £0.46/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.25 | £0.49/100g | In stock | 30 Sept | |
| Exceptional By ASDA | 440g | £2.72 | £0.62/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 250g | £1.69 | £0.68/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.05 | £0.68/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £3.50 | £0.88/100g | In stock | 30 Sept | |
| Flavourfresh | 250g | £2.34 | £0.94/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.35 | £0.94/100g | In stock | 30 Sept | |
| Exceptional By ASDA | 220g | £2.07 | £0.94/100g | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 220g | £2.15 | £0.98/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Ocado | 4 per pack | £1.40 | £1.40/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| M&S | 400g | £2.25 | £5.63/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Ocado | 250g | £2.00 | £8.00/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Exceptional By ASDA | each | £2.06 | £0.52/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Asda | each | £1.37 | £1.37/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 220g | £2.15 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons The Best | 400g | £3.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons The Best | 220g | £2.15 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 750g | £4.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | Standard | £1.40 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 250g | £1.15 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Ocado
Sainsbury's
Tesco- 1

- 2

- 3

- 4
- 5
- –

MorrisonsSweet · 250g£1.15Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsVine Ripened Large Tomatoes · Standard£1.40Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsThe Best Piccolina Vine Tomatoes · 220g£2.152 for £3.00
MorrisonsBritish Vine Tomato Selection Box · 750g£4.50
MorrisonsThe Best Piccolina Vine Tomatoes · 220g£9.77/kg£2.15Last seen 8 Jun · not comparedMore Card
- –

- –

- –

- –
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Exceptional By ASDA Petite Plum Vine Tomatoes 440g cheapest?
- Asda has the lowest price at £2.72 (£6.18/1 kg).
- What is the unit price of Exceptional By ASDA Petite Plum Vine Tomatoes 440g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.62/100g.
- What is the lowest price ever for Exceptional By ASDA Petite Plum Vine Tomatoes 440g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Exceptional By ASDA Petite Plum Vine Tomatoes 440g is £1.12 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.72 at Asda.

