Asda Fragrant & Juicy Sweet Vine Ripened Tomatoes — 250g

As of 30 Sept 2026, Asda Fragrant & Juicy Sweet Vine Ripened Tomatoes 250g is cheapest at Asda at £1.12 (£4.48/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.12 at Asda (30 Sept); highest: £4.50 — currently £1.12 at Asda. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 23 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.28/100g
Average
£0.29/100g
Highest
£0.38/100g
Lowest ever
£0.28/100g · Jul '26
Highest ever
£8.00/100g · Jul '26
Trend
Down 26%
3% below average

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

55 prices recorded · 14 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.40£0.28/100gBest
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.50£0.30/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£2.00£0.44/100g
Tesco Finest · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£1.12£0.45/100g
Asda · 250g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.05£0.46/100g
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.25£0.49/100g
Tesco · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£2.72£0.62/100g
Exceptional By ASDA · 440g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.69£0.68/100g
Sainsbury's · 250g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.05£0.68/100g
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£3.50£0.88/100g
Tesco Finest · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£2.34£0.94/100g
Flavourfresh · 250g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.35£0.94/100g
Sainsbury's · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£2.07£0.94/100g
Exceptional By ASDA · 220g
MorrisonsIn stock
Last seen 8 Junout of date · not compared
£2.15£0.98/100g
Morrisons · 220g
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£1.40£1.40/100g
Ocado · 4 per pack
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£2.25£5.63/100g
M&S · 400g
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£2.00£8.00/100g
Ocado · 250g
AsdaIn stock
30 Sept
£2.06£0.52/1 ea
Exceptional By ASDA · each
AsdaIn stock
30 Sept
£1.37£1.37/1 ea
Asda · each
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.15
Morrisons · 220g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£3.50
Morrisons The Best · 400g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.15
Morrisons The Best · 220g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£4.50
Morrisons · 750g
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.40
Morrisons · Standard
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.15
Morrisons · 250g
10 brands available
AsdaMorrisonsOcadoSainsbury'sTesco
  1. 1Sainsbury's
  2. 2Tesco
  3. 3Tesco Finest
  4. 4Asda
  5. 5Flavourfresh
  6. –Morrisons
  7. –Morrisons The Best
  8. –Ocado
  9. –M&S
  10. –Exceptional By ASDA

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Asda Fragrant & Juicy Sweet Vine Ripened Tomatoes 250g cheapest?
Asda has the lowest price at £1.12 (£4.48/1 kg).
What is the unit price of Asda Fragrant & Juicy Sweet Vine Ripened Tomatoes 250g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.45/100g.
What is the lowest price ever for Asda Fragrant & Juicy Sweet Vine Ripened Tomatoes 250g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Fragrant & Juicy Sweet Vine Ripened Tomatoes 250g is £1.12 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.12 at Asda.