Sussex Wholefoods Giant Salted Corn — Standard
As of 2 Oct 2026, Sussex Wholefoods Giant Salted Corn Standard is cheapest at Tesco at £8.71 (£8.71/1 ea) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.50 at Sainsbury's (12 Aug); highest: £8.71 — currently £8.71 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 22 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.13/100g
- Average
- £0.13/100g
- Highest
- £0.16/100g
Tesco · 907gNow£0.15/100g
Tesco · 875gNow£0.17/100gLow
Sainsbury's · StandardNow£0.59/100gLow
Tesco · StandardNow£1.91/100g
Tesco · StandardNow£1.91/100g
Tesco · StandardNow£1.91/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
37 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nature's Pick | 4 each | £1.29 | £0.32/1 eaBest | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 4 pack | £1.29 | £0.32/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 4 pack | £1.37 | £0.34/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £1.29 | £0.64/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 2 each | £1.29 | £0.65/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 2 pack | £1.29 | £0.65/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £8.71 | £8.71/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £0.50 | £0.50/1 ea | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Grower's Harvest | 907g | £1.35 | £0.15/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | 875g | £1.51 | £0.17/100g | In stock | 1 Oct | |
| Green Giant | Standard | £1.95 | £0.59/100g | In stock | 1 Oct | |
| Love Corn | Standard | £2.20 | £1.91/100g | In stock | 1 Oct | |
| Love Corn | Standard | £2.20 | £1.91/100g | In stock | 1 Oct | |
| Love Corn | Standard | £2.20 | £1.91/100g | In stock | 1 Oct | |
| Kallo | Standard | £3.00 | £2.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 625g | £1.65 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 2 perpack | £1.75 | — | In stock | 1 Oct | |
| Propercorn | 90g | £1.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| Propercorn | 70g | £1.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 2 perpack | £1.39 | — | In stock | 1 Oct | |
| Propercorn | 90g | £1.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 4 perpack | £1.29 | — | In stock | 1 Oct | |
| Green Giant | Standard | £3.65 | — | In stock | 1 Oct | |
| Green Giant | Standard | £1.30 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

- 2
- 3
- 4

- 5

- –

- –

- –

- –

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sussex Wholefoods Giant Salted Corn Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £8.71 (£8.71/1 ea).
- What is the unit price of Sussex Wholefoods Giant Salted Corn Standard?
- Priced per 1 ea. Tesco offers the best value at £8.71/1 ea.
- What is the lowest price ever for Sussex Wholefoods Giant Salted Corn Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sussex Wholefoods Giant Salted Corn Standard is £0.50 at Sainsbury's (12 Aug), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £8.71 at Tesco.

