Exceptional By ASDA Strawberries — 227g

As of 30 Sept 2026, Exceptional By ASDA Strawberries 227g is cheapest at Asda at £2.47 (£10.88/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £0.95 at Tesco (15 Jul); highest: £3.75 — currently £2.47 at Asda. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 21 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.13/100g
Average
£0.49/100g
Highest
£2.12/100g
Lowest ever
£0.13/100g · Jul '26
Highest ever
£2.31/100g · Jul '26
Trend
Down 75%
8% above average

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

53 prices recorded · 14 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

TescoIn stock
30 Sept
£1.80£0.53/100gBest
Munch Bunch · 4 x85g
AsdaIn stock
30 Sept
£3.24£0.54/100g
Asda · 1000g
TescoIn stock
30 Sept
£1.39£0.61/100g
Rosedene Farms · kg
TescoIn stock
30 Sept
£2.50£0.63/100g
Tesco · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£1.86£0.82/100g
Asda · 227g
TescoIn stock
30 Sept
£2.15£0.95/100g
Tesco · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£2.47£1.09/100g
Exceptional By ASDA · 227g
Sainsbury'sIn stock
Last seen 12 Augout of date · not compared
£2.00£0.50/100g
Sainsbury's · 400g
TescoIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£3.00£0.50/100g
Tesco · kg
AsdaIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£2.27£0.57/100g
Asda · 1000g
MorrisonsIn stock
Last seen 8 Junout of date · not compared
£2.50£0.71/100g
Morrisons · 350g
Sainsbury'sIn stock
Last seen 12 Augout of date · not compared
£1.90£0.76/100g
Sainsbury's · 250g
Sainsbury'sIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£3.75£0.94/100g
Sainsbury's · 400g
Sainsbury'sIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£2.75£1.10/100g
Sainsbury's · 250g
Aldi UKIn stock
30 Sept
£1.69£0.85/1 ea
Dessert Menu · 2 each
MorrisonsIn stock
30 Sept
£3.35
Morrisons · 350g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£3.50
Driscoll's · 250g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.37
Morrisons Savers · 227g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.50
Morrisons · 227g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£3.50
Morrisons · 400g
MorrisonsIn stock
Last seen 12 Augout of date · not compared
£3.50
Driscoll's · 300g
MorrisonsIn stock
Last seen 12 Augout of date · not compared
£2.50
Morrisons · 350g
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£3.75
Morrisons · 600g
10 brands available
Aldi UKAsdaMorrisonsSainsbury'sTesco
  1. –Morrisons Savers
  2. –Morrisons
  3. –Driscoll's
  4. 1Sainsbury's
  5. 2Tesco
  6. 3Munch Bunch
  7. 4Asda
  8. 5Rosedene Farms
  9. 6Exceptional By ASDA
  10. –Dessert Menu

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Exceptional By ASDA Strawberries 227g cheapest?
Asda has the lowest price at £2.47 (£10.88/1 kg).
What is the unit price of Exceptional By ASDA Strawberries 227g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £1.09/100g.
What is the lowest price ever for Exceptional By ASDA Strawberries 227g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Exceptional By ASDA Strawberries 227g is £0.95 at Tesco (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.47 at Asda.