Tesco Strawberries · #287529333 — Standard
As of 30 Sept 2026, Tesco Strawberries · #287529333 Standard is cheapest at Tesco at £2.50 (£6.25/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.95 at Tesco (15 Jul); highest: £3.75 — currently £2.50 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 21 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.13/100g
- Average
- £0.49/100g
- Highest
- £2.12/100g
Tesco · 4 x85gNow£0.53/100g
Asda · 1000gNow£0.54/100g
Tesco · kgNow£0.61/100gLow
Tesco · StandardNow£0.95/100g
Sainsbury's · 400gLast seen 12 Aug£0.50/100g
Asda · 1000gLast seen 15 Jul£0.57/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
53 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Munch Bunch | 4 x85g | £1.80 | £0.53/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 1000g | £3.24 | £0.54/100g | In stock | 30 Sept | |
| Rosedene Farms | kg | £1.39 | £0.61/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £2.50 | £0.63/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 227g | £1.86 | £0.82/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £2.15 | £0.95/100g | In stock | 30 Sept | |
| Exceptional By ASDA | 227g | £2.47 | £1.09/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 400g | £2.00 | £0.50/100g | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Tesco | kg | £3.00 | £0.50/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Asda | 1000g | £2.27 | £0.57/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 350g | £2.50 | £0.71/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 250g | £1.90 | £0.76/100g | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 400g | £3.75 | £0.94/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 250g | £2.75 | £1.10/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Dessert Menu | 2 each | £1.69 | £0.85/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 350g | £3.35 | — | In stock | 30 Sept | |
| Driscoll's | 250g | £3.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons Savers | 227g | £1.37 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 227g | £2.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 400g | £3.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Driscoll's | 300g | £3.50 | — | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Morrisons | 350g | £2.50 | — | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Morrisons | 600g | £3.75 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

- –

MorrisonsStrawberries · 227g£2.503 for £5.01
MorrisonsMorrisons British Strawberries · 350g£2.50Last seen 12 Aug · not compared3 for £5.01
MorrisonsStrawberries · 350g£3.35
MorrisonsStrawberries · 400g£3.50
MorrisonsBritish Strawberries · 600g£3.75Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsMorrisons British Strawberries · 350g£7.14/kg£2.50Last seen 8 Jun · not comparedMore Card
- –

- 1

Sainsbury'sStrawberries · 400g£5.00/1kg£2.00Last seen 12 Aug · not compared
Sainsbury'sStrawberries · 250g£7.60/1kg£1.90Last seen 12 Aug · not compared
Sainsbury'sBritish Strawberries, Taste the Difference · 400g£9.38/1kg£3.75Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sTaste the Difference · 250g£11.00/1kg£2.75Last seen 15 Jul · not compared
- 2

- 3

- 4
- 5

- 6
- –
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Strawberries · #287529333 Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.50 (£6.25/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Strawberries · #287529333 Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.63/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Strawberries · #287529333 Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Strawberries · #287529333 Standard is £0.95 at Tesco (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.50 at Tesco.