Dessert Menu Strawberry Scottish Tarts — 2 each
As of 30 Sept 2026, Dessert Menu Strawberry Scottish Tarts 2 each is cheapest at Aldi UK at £1.69 (£0.85/1 ea) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.19 at Morrisons (15 Jul); highest: £3.75 — currently £1.69 at Aldi UK. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 14 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.49/100g
- Average
- £0.49/100g
- Highest
- £0.50/100g
Asda · 1000gLast seen 15 Jul£0.49/100g
Sainsbury's · 400gLast seen 12 Aug£0.50/100g
Tesco · kgLast seen 15 Jul£0.50/100g
Asda · 1000gLast seen 15 Jul£0.57/100g
Sainsbury's · 250gLast seen 12 Aug£0.76/100g
Asda · 227gLast seen 15 Jul£0.82/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
30 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asda | 1000g | £2.96 | £0.49/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 400g | £2.00 | £0.50/100g | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Tesco | kg | £3.00 | £0.50/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Asda | 1000g | £2.27 | £0.57/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 350g | £2.50 | £0.71/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 250g | £1.90 | £0.76/100g | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Asda | 227g | £1.86 | £0.82/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 400g | £3.75 | £0.94/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 250g | £2.75 | £1.10/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Rosedene Farms | kg | £1.19 | £2.31/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Dessert Menu | 2 each | £1.69 | £0.85/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Driscoll's | 300g | £3.50 | — | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Morrisons | 350g | £2.50 | — | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Morrisons | 350g | £3.35 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 600g | £3.75 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons Savers | 227g | £1.19 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

- –

MorrisonsMorrisons British Strawberries · 350g£2.50Last seen 12 Aug · not compared3 for £5.01
MorrisonsStrawberries · 350g£3.35Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsBritish Strawberries · 600g£3.75Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsMorrisons British Strawberries · 350g£7.14/kg£2.50Last seen 8 Jun · not comparedMore Card
- –

- –

- –
- 1
- 2

Sainsbury'sStrawberries · 400g£5.00/1kg£2.00Last seen 12 Aug · not compared
Sainsbury'sStrawberries · 250g£7.60/1kg£1.90Last seen 12 Aug · not compared
Sainsbury'sBritish Strawberries, Taste the Difference · 400g£9.38/1kg£3.75Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sTaste the Difference · 250g£11.00/1kg£2.75Last seen 15 Jul · not compared
- 3

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Dessert Menu Strawberry Scottish Tarts 2 each cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £1.69 (£0.85/1 ea).
- What is the unit price of Dessert Menu Strawberry Scottish Tarts 2 each?
- Priced per 1 ea. Aldi UK offers the best value at £0.85/1 ea.
- What is the lowest price ever for Dessert Menu Strawberry Scottish Tarts 2 each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Dessert Menu Strawberry Scottish Tarts 2 each is £1.19 at Morrisons (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.69 at Aldi UK.