Cirio Plum Tomatoes Peeled — 400g

As of 1 Oct 2026, Cirio Plum Tomatoes Peeled 400g is cheapest at Sainsbury's at £0.85 (£2.12/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £0.62 at Morrisons (1 Oct); highest: £6.00 — currently £0.85 at Sainsbury's. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 31 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.18/100g
Average
£0.23/100g
Highest
£0.52/100g
Lowest ever
£0.18/100g · Jul '26
Highest ever
£9.82/100g · Jul '26
Trend
Down 65%
22% below average

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

97 prices recorded · 11 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£1.80£0.18/100gBest
Sainsbury's · Standard
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£0.85£0.21/100g
Cirio · 400g
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£1.05£0.26/100g
Napolina · 400g
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£1.00£0.31/100g
Sainsbury's · 325g
AsdaIn stock
1 Oct
£0.95£0.32/100g
Asda · kg
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£1.65£0.33/100g
Sainsbury's · 500g
TescoIn stock
1 Oct
£1.00£0.33/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£1.35£0.54/100g
Standard
Aldi UKIn stock
1 Oct
£1.49£0.60/100g
Specially Selected · 0.25kg
TescoIn stock
1 Oct
£2.00£0.67/100g
Tesco Finest · Standard
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£6.00£0.67/100g
Sainsbury's · 900g
Aldi UKIn stock
1 Oct
£1.49£0.68/100g
Specially Selected · 0.22kg
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£1.75£0.70/100g
Sainsbury's · Standard
AsdaIn stock
1 Oct
£3.26£0.74/100g
Exceptional By ASDA · 440g
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£3.25£0.81/100g
Mutti · 400g
TescoIn stock
1 Oct
£2.00£0.91/100g
Tesco Finest · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£2.00£0.91/100g
Tesco Finest · Standard
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£2.35£0.94/100g
Sainsbury's · Standard
AsdaIn stock
1 Oct
£2.07£0.94/100g
Exceptional By ASDA · 220g
MorrisonsIn stock
Last seen 8 Junout of date · not compared
£0.75£0.30/100g
Morrisons · 250g
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£1.00£1.00/100g
Ocado · 6 per pack
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£3.20£9.14/100g
Natoora · 350g
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£2.75£9.82/100g
Isle Of Wight · 280g
TescoIn stock
1 Oct
£0.99£0.16/1 ea
Tesco · Standard
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£0.99£0.16/1 ea
Sainsbury's · Standard
Aldi UKIn stock
1 Oct
£2.99£2.99/1 ea
Specially Selected · 1 each
Aldi UKIn stock
1 Oct
£1.35
Nature's Pick · Standard
MorrisonsIn stock
1 Oct
£2.35
Morrisons · 250g
MorrisonsIn stock
1 Oct
£2.15
Morrisons · 360g
MorrisonsIn stock
1 Oct
£0.77
Morrisons · 250g
MorrisonsIn stock
1 Oct
£0.62
Morrisons Savers · 250g
MorrisonsIn stock
Last seen 22 Julout of date · not compared
£1.75
Morrisons The Best · 200g
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.75
Morrisons The Best · 200g
17 brands available
Aldi UKAsdaMorrisonsOcadoSainsbury'sTesco
  1. –Morrisons Savers
  2. –Nature's Pick
  3. –Morrisons The Best
  4. 1Cirio
  5. 2Napolina
  6. –Morrisons
  7. 3Asda
  8. 4Product
  9. 5Specially Selected
  10. 6Tesco Finest
  11. 7Exceptional By ASDA
  12. 8Mutti
  13. –Sainsbury's
  14. –Tesco
  15. –Ocado
  16. –Natoora
  17. –Isle Of Wight

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Cirio Plum Tomatoes Peeled 400g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £0.85 (£2.12/1 kg).
What is the unit price of Cirio Plum Tomatoes Peeled 400g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.21/100g.
What is the lowest price ever for Cirio Plum Tomatoes Peeled 400g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Cirio Plum Tomatoes Peeled 400g is £0.62 at Morrisons (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £0.85 at Sainsbury's.

Categories