Exceptional By ASDA Aromatico Tomatoes — 220g

As of 30 Sept 2026, Exceptional By ASDA Aromatico Tomatoes 220g is cheapest at Asda at £2.07 (£9.41/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £0.62 at Morrisons (30 Sept); highest: £6.00 — currently £2.07 at Asda. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 24 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.18/100g
Average
£0.23/100g
Highest
£0.52/100g
Lowest ever
£0.18/100g · Jul '26
Highest ever
£9.82/100g · Jul '26
Trend
Down 65%
22% below average

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

28 prices recorded · 11 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.80£0.18/100gBest
Sainsbury's · Standard
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.00£0.31/100g
Sainsbury's · 325g
AsdaIn stock
30 Sept
£0.95£0.32/100g
Asda · kg
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.65£0.33/100g
Sainsbury's · 500g
TescoIn stock
30 Sept
£1.00£0.33/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£2.00£0.67/100g
Tesco Finest · Standard
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£6.00£0.67/100g
Sainsbury's · 900g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.75£0.70/100g
Sainsbury's · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£3.26£0.74/100g
Exceptional By ASDA · 440g
TescoIn stock
30 Sept
£2.00£0.91/100g
Tesco Finest · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£2.00£0.91/100g
Tesco Finest · Standard
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.35£0.94/100g
Sainsbury's · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£2.07£0.94/100g
Exceptional By ASDA · 220g
MorrisonsIn stock
Last seen 8 Junout of date · not compared
£0.75£0.30/100g
Morrisons · 250g
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£1.00£1.00/100g
Ocado · 6 per pack
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£3.20£9.14/100g
Natoora · 350g
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£2.75£9.82/100g
Isle Of Wight · 280g
TescoIn stock
30 Sept
£0.99£0.16/1 ea
Tesco · Standard
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£0.99£0.16/1 ea
Sainsbury's · Standard
Aldi UKIn stock
30 Sept
£2.99£2.99/1 ea
Specially Selected · 1 each
Aldi UKIn stock
30 Sept
£1.35
Nature's Pick · Standard
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.15
Morrisons · 360g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£0.77
Morrisons · 250g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£0.62
Morrisons Savers · 250g
MorrisonsIn stock
Last seen 22 Julout of date · not compared
£1.75
Morrisons The Best · 200g
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.75
Morrisons The Best · 200g
13 brands available
Aldi UKAsdaMorrisonsOcadoSainsbury'sTesco
  1. –Morrisons Savers
  2. –Nature's Pick
  3. –Morrisons The Best
  4. –Morrisons
  5. 1Asda
  6. 2Tesco Finest
  7. 3Exceptional By ASDA
  8. –Sainsbury's
  9. –Tesco
  10. –Specially Selected
  11. –Ocado
  12. –Natoora
  13. –Isle Of Wight

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Exceptional By ASDA Aromatico Tomatoes 220g cheapest?
Asda has the lowest price at £2.07 (£9.41/1 kg).
What is the unit price of Exceptional By ASDA Aromatico Tomatoes 220g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.94/100g.
What is the lowest price ever for Exceptional By ASDA Aromatico Tomatoes 220g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Exceptional By ASDA Aromatico Tomatoes 220g is £0.62 at Morrisons (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.07 at Asda.