Morrisons The Best Golden Tomatoes — 200g
Lowest recorded price: £0.62 at Morrisons (30 Sept); highest: £6.00. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 24 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.18/100g
- Average
- £0.23/100g
- Highest
- £0.52/100g
22% below average
Sainsbury's · StandardNow£0.18/100gAll-time low
Sainsbury's · 325gNow£0.31/100g
Asda · kgNow£0.32/100g
Sainsbury's · 900gNow£0.67/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.70/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.94/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
28 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sainsbury's | Standard | £1.80 | £0.18/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 325g | £1.00 | £0.31/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | kg | £0.95 | £0.32/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 500g | £1.65 | £0.33/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.00 | £0.33/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £2.00 | £0.67/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 900g | £6.00 | £0.67/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.75 | £0.70/100g | In stock | 30 Sept | |
| Exceptional By ASDA | 440g | £3.26 | £0.74/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £2.00 | £0.91/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £2.00 | £0.91/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.35 | £0.94/100g | In stock | 30 Sept | |
| Exceptional By ASDA | 220g | £2.07 | £0.94/100g | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 250g | £0.75 | £0.30/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Ocado | 6 per pack | £1.00 | £1.00/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Natoora | 350g | £3.20 | £9.14/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Isle Of Wight | 280g | £2.75 | £9.82/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Tesco | Standard | £0.99 | £0.16/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £0.99 | £0.16/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Specially Selected | 1 each | £2.99 | £2.99/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | Standard | £1.35 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 360g | £2.15 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 250g | £0.77 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons Savers | 250g | £0.62 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons The Best | 200g | £1.75 | — | In stock | 22 Julout of date · not compared | |
| Morrisons The Best | 200g | £1.75 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
£1.80£0.18/100gBest
Sainsbury's · Standard
£1.00£0.31/100g
Sainsbury's · 325g
£0.95£0.32/100g
Asda · kg
£1.65£0.33/100g
Sainsbury's · 500g
£1.00£0.33/100g
Tesco · Standard
£2.00£0.67/100g
Tesco Finest · Standard
£6.00£0.67/100g
Sainsbury's · 900g
£1.75£0.70/100g
Sainsbury's · Standard
£3.26£0.74/100g
Exceptional By ASDA · 440g
£2.00£0.91/100g
Tesco Finest · Standard
£2.00£0.91/100g
Tesco Finest · Standard
£2.35£0.94/100g
Sainsbury's · Standard
£2.07£0.94/100g
Exceptional By ASDA · 220g
£0.75£0.30/100g
Morrisons · 250g
£1.00£1.00/100g
Ocado · 6 per pack
£3.20£9.14/100g
Natoora · 350g
£2.75£9.82/100g
Isle Of Wight · 280g
£0.99£0.16/1 ea
Tesco · Standard
£0.99£0.16/1 ea
Sainsbury's · Standard
£2.99£2.99/1 ea
Specially Selected · 1 each
£1.35
Nature's Pick · Standard
£2.15
Morrisons · 360g
£0.77
Morrisons · 250g
£0.62
Morrisons Savers · 250g
£1.75
Morrisons The Best · 200g
£1.75
Morrisons The Best · 200g
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
13 brands available
Aldi UK
Asda
Morrisons
Ocado
Sainsbury's
Tesco- –

- –
- –

- –

- 1
- 2

- 3
- –

Sainsbury'sBest
Sainsbury'sClassic Round · Standard£0.16/1 ea£0.99
Sainsbury'sTomatoes Loose · Standard£1.80/1kg£1.80
Sainsbury'sBaby Plum · 325g£3.08/1kg£1.00
Sainsbury'sPlum · 500g£3.30/1kg£1.65
Sainsbury'sBritish Tomato Variety Box, Taste the Difference · 900g£6.67/1kg£6.00
Sainsbury'sPomodorino · Standard£7.00/1kg£1.75
Sainsbury'sBest of British · Standard£9.40/1kg£2.35
- –

- –
- –

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Morrisons The Best Golden Tomatoes 200g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Morrisons The Best Golden Tomatoes 200g is £0.62 at Morrisons (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026.

