Quorn Mince Standard — 0.42kg
As of 30 Sept 2026, Quorn Mince Standard 0.42kg is cheapest at Aldi UK at £2.25 (£5.36/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £2.00 at Morrisons (15 Jul); highest: £3.70 — currently £2.25 at Aldi UK. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.54/100g
- Average
- £4.78/100g
- Highest
- £5.20/100g
Aldi UK · 0.42kgNow£0.54/100gAll-time low
Tesco · StandardNow£0.59/100g
Tesco · kgNow£1.20/100gLow
Sainsbury's · 500gLast seen 12 Aug£0.60/100g
Tesco · kgLast seen 15 Jul£0.92/100g
16 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Quorn | 0.42kg | £2.25 | £0.54/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Quorn | Standard | £3.70 | £0.59/100g | In stock | 30 Sept | |
| Quorn | kg | £2.75 | £1.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| Quorn | 500g | £3.00 | £0.60/100g | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Quorn | kg | £2.75 | £0.92/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Quorn | 500g | £3.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Quorn | 100g | £2.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –
QuornBest
MorrisonsVegetarian Mince · UK · 100g£2.00Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsVegetarian Mince · 500g£3.00Last seen 15 Jul · not compared
Aldi UK0.42kg£5.36/1kg£2.25
TescoMince · Standard£5.87/1kg£3.70
Sainsbury'sVegetarian Mince · 500g£6.00/1kg£3.00Last seen 12 Aug · not compared
TescoMince NULL · UK · kg£9.17/1kg£2.75Last seen 15 Jul · not compared
TescoMince · kg£11.96/1kg£2.75
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Quorn Mince Standard 0.42kg cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £2.25 (£5.36/1 kg).
- What is the unit price of Quorn Mince Standard 0.42kg?
- Priced per 100g. Aldi UK offers the best value at £0.54/100g.
- What is the lowest price ever for Quorn Mince Standard 0.42kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Quorn Mince Standard 0.42kg is £2.00 at Morrisons (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.25 at Aldi UK.

