Quorn Mince Vegetarian · UK — 100g
Lowest recorded price: £2.00 at Morrisons (15 Jul); highest: £3.70. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.54/100g
- Average
- £4.77/100g
- Highest
- £5.20/100g
89% below average
Aldi UK · 0.42kgNow£0.54/100gAll-time low
Tesco · StandardNow£0.59/100g
Tesco · kgNow£1.20/100gLow
Sainsbury's · 500gLast seen 12 Aug£0.60/100g
Tesco · kgLast seen 15 Jul£0.92/100g
16 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Quorn | 0.42kg | £2.25 | £0.54/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Quorn | Standard | £3.70 | £0.59/100g | In stock | 30 Sept | |
| Quorn | kg | £2.75 | £1.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| Quorn | 500g | £3.00 | £0.60/100g | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Quorn | kg | £2.75 | £0.92/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Quorn | 500g | £3.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Quorn | 100g | £2.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
£2.25£0.54/100gBest
Quorn · 0.42kg
£3.70£0.59/100g
Quorn · Standard
£2.75£1.20/100g
Quorn · kg
£3.00£0.60/100g
Quorn · 500g
£2.75£0.92/100g
Quorn · kg
£3.00
Quorn · 500g
£2.00
Quorn · 100g
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
Aldi UK
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

QuornBest
MorrisonsVegetarian Mince · UK · 100g£2.00Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsVegetarian Mince · 500g£3.00Last seen 15 Jul · not compared
Aldi UK0.42kg£5.36/1kg£2.25
TescoMince · Standard£5.87/1kg£3.70
Sainsbury'sVegetarian Mince · 500g£6.00/1kg£3.00Last seen 12 Aug · not compared
TescoMince NULL · UK · kg£9.17/1kg£2.75Last seen 15 Jul · not compared
TescoMince · kg£11.96/1kg£2.75
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Quorn Mince Vegetarian · UK 100g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Quorn Mince Vegetarian · UK 100g is £2.00 at Morrisons (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026.

