Heinz Cream of Tomato Soup — 300g
As of 1 Oct 2026, Heinz Cream of Tomato Soup 300g is cheapest at Sainsbury's at £1.30 (£4.33/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.30 at Tesco (1 Oct); highest: £6.00 — currently £1.30 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.00/100g
- Average
- £0.24/100g
- Highest
- £0.43/100g
Asda · 6 x400gNow£0.22/100g
Asda · 4 x400gNow£0.23/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.23/100gLow
Tesco · StandardNow£0.40/100g
Asda · 400gNow£0.41/100gLow
Tesco · StandardNow£0.43/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
38 prices recorded · 12 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 6 x400g | £5.24 | £0.22/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 4 x400g | £3.67 | £0.23/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | Standard | £3.75 | £0.23/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | Standard | £1.59 | £0.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 400g | £1.64 | £0.41/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 400g | £1.70 | £0.43/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | Standard | £1.30 | £0.43/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 300g | £1.30 | £0.43/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 6 x400g | £6.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 4 x400g | £3.75 | — | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 400g | £1.70 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

HeinzBest
AsdaCream Of Tomato · 6 x400g£2.18/1kg£5.24
AsdaClassic Cream Of Tomato · 4 x400g£2.29/1kg£3.67
Sainsbury'sCream Of Tomato · Standard£2.34/1kg£3.75
TescoCream · Standard£3.98/1kg£1.59Clubcard5 for £5.00 · £2.50/1kg
AsdaCream Of Tomato · 400g£4.10/1kg£1.64
Sainsbury'sCream Of Tomato · 400g£4.25/1kg£1.70
Sainsbury'sCream Of Tomato · 300g£4.33/1kg£1.30
TescoCream Of Tomato Soup · Standard£4.33/1kg£1.30
MorrisonsCream Of Tomato · 400g£1.705 for £5.00
MorrisonsClassic Cream Of Tomato · 4 x400g£3.752 for £7.00
MorrisonsCream Of Tomato · 6 x400g£6.002 for £9.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Cream of Tomato Soup 300g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.30 (£4.33/1 kg).
- What is the unit price of Heinz Cream of Tomato Soup 300g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.43/100g.
- What is the lowest price ever for Heinz Cream of Tomato Soup 300g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Cream of Tomato Soup 300g is £1.30 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.30 at Sainsbury's.


