Heinz Cream Of Tomato Soup — Standard
As of 30 Sept 2026, Heinz Cream Of Tomato Soup Standard is cheapest at Tesco at £1.59 (£3.98/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.59 at Tesco (30 Sept); highest: £6.00 — currently £1.59 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.00/100g
- Average
- £0.41/100g
- Highest
- £0.40/100g
Tesco · StandardNow£0.40/100g
Sainsbury's · 400gNow£0.43/100g
Asda · 6 x400gLast seen 15 Jul£0.22/100g
Sainsbury's · StandardLast seen 15 Jul£0.23/100g
Asda · 400gLast seen 15 Jul£0.41/100g
17 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | Standard | £1.59 | £0.40/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 400g | £1.70 | £0.43/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 6 x400g | £5.24 | £0.22/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Heinz | Standard | £3.75 | £0.23/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 400g | £1.64 | £0.41/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 6 x400g | £6.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 400g | £1.70 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

HeinzBest
AsdaCream Of Tomato · 6 x400g£2.18/1kg£5.24Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sCream Of Tomato · Standard£2.34/1kg£3.75Last seen 15 Jul · not compared
TescoCream · Standard£3.98/1kg£1.59Clubcard5 for £5.00 · £2.50/1kg
AsdaCream Of Tomato · 400g£4.10/1kg£1.64Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sCream Of Tomato · 400g£4.25/1kg£1.70
MorrisonsCream Of Tomato · 400g£1.70Last seen 15 Jul · not compared8 for £8.00
MorrisonsCream Of Tomato · 6 x400g£6.00Last seen 15 Jul · not compared2 for £9.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Cream Of Tomato Soup Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £1.59 (£3.98/1 kg).
- What is the unit price of Heinz Cream Of Tomato Soup Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.40/100g.
- What is the lowest price ever for Heinz Cream Of Tomato Soup Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Cream Of Tomato Soup Standard is £1.59 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.59 at Tesco.
