Lucozade Orange Sports Drink — 900ml
As of 2 Oct 2026, Lucozade Orange Sports Drink 900ml is cheapest at Asda at £1.75 (£1.94/1 L) in United Kingdom — about 18% below the 3-retailer average of £2.13.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.65 at Tesco (1 Oct); highest: £4.70 — currently £1.75 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.13/100ml
- Average
- £0.13/100ml
- Highest
- £0.19/100ml
Sainsbury's · StandardNow£0.13/100mlAll-time low
Asda · 900mlNow£0.19/100ml
Tesco · StandardNow£0.26/100ml
Sainsbury's · 900mlNow£0.26/100ml
Tesco · StandardNow£0.33/100ml
6 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lucozade | Standard | £4.00 | £0.13/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | 900ml | £1.75 | £0.19/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | Standard | £2.30 | £0.26/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | 900ml | £2.35 | £0.26/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | Standard | £1.65 | £0.33/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | 900ml | £2.30 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Lucozade Orange Sports Drink 900ml cheapest?
- Asda has the lowest price at £1.75 (£1.94/1 L).
- How much does Lucozade Orange Sports Drink 900ml cost?
- Prices range from £1.75 to £2.35 across 3 UK supermarkets. The average price is £2.13.
- What is the unit price of Lucozade Orange Sports Drink 900ml?
- Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.19/100ml.
- Which supermarkets sell Lucozade Orange Sports Drink 900ml?
- Lucozade Orange Sports Drink 900ml is available at Asda, Morrisons, and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Lucozade Orange Sports Drink 900ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Lucozade Orange Sports Drink 900ml is £1.65 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.75 at Asda.

