Lucozade Sport Drink Orange — Standard
As of 2 Oct 2026, Lucozade Sport Drink Orange Standard is cheapest at Tesco at £2.30 (£2.56/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.84 at Asda (1 Oct); highest: £4.50 — currently £2.30 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.18/100ml
- Average
- £0.44/100ml
- Highest
- £0.45/100ml
Sainsbury's · 4 x500mlNow£0.18/100mlAll-time low
Asda · 4 x 500mlNow£0.22/100ml
Tesco · 4 x500mlNow£0.23/100mlLow
Tesco · StandardNow£0.26/100ml
Asda · 500mlNow£0.37/100ml
Sainsbury's · 500mlNow£0.39/100ml
13 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lucozade | 4 x500ml | £3.50 | £0.18/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | 4 x 500ml | £4.48 | £0.22/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | 4 x500ml | £4.50 | £0.23/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | Standard | £2.30 | £0.26/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | 500ml | £1.84 | £0.37/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | 500ml | £1.95 | £0.39/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | 4 x500ml | £4.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| Lucozade | 500ml | £1.85 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

LucozadeBest
Sainsbury'sOrange · 4 x500ml£1.75/1L£3.50
AsdaOrange Sport · 4 x 500ml£2.24/1L£4.48
TescoOrange · 4 x500ml£2.25/1L£4.50Clubcard
TescoSport Drink Orange · Standard£2.56/1L£2.30
AsdaOrange · 500ml£3.68/1L£1.84
Sainsbury'sOrange · 500ml£3.90/1L£1.95
MorrisonsOrange · 500ml£1.85
MorrisonsOrange · 4 x500ml£4.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Lucozade Sport Drink Orange Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.30 (£2.56/1 L).
- What is the unit price of Lucozade Sport Drink Orange Standard?
- Priced per 100ml. Tesco offers the best value at £0.26/100ml.
- What is the lowest price ever for Lucozade Sport Drink Orange Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Lucozade Sport Drink Orange Standard is £1.84 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.30 at Tesco.
