Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar · UK — 1kg
As of 1 Oct 2026, Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar · UK 1kg is cheapest at Asda at £6.50 (£6.50/1 kg) in United Kingdom — about 4% below the 2-retailer average of £6.75.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.35 at Morrisons (1 Oct); highest: £7.00 — currently £6.50 at Asda. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.65/100g
- Average
- £0.77/100g
- Highest
- £0.83/100g
Asda · 1kgNow£0.65/100gAll-time low
Sainsbury's · 1kgNow£0.70/100g
Tesco · StandardNow£0.70/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.83/100g
Aldi UK · 100gNow£0.85/100g
Tesco · StandardNow£1.18/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
42 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nutella | 1kg | £6.50 | £0.65/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | Standard | £7.00 | £0.70/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | 1kg | £7.00 | £0.70/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | Standard | £5.20 | £0.83/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | Standard | £5.25 | £0.83/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | Standard | £5.25 | £0.83/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | 100g | £2.99 | £0.85/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | Standard | £2.99 | £0.85/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | 350g | £3.20 | £0.91/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | 350g | £3.20 | £0.91/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | Standard | £2.35 | £1.18/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | 200g | £2.35 | £1.18/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | 200g | £2.35 | — | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | 350g | £3.20 | — | In stock | 1 Oct | |
| Nutella | Standard | £5.25 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1
NutellaBest
AsdaHazelnut Chocolate Spread Jar · UK · 1kg£6.50/1kg£6.50
Sainsbury'sHazelnut Chocolate Spread Jar · UK · 1kg£7.00/1kg£7.00
TescoHazelnut Chocolate · Standard£7.00/1kg£7.00
TescoHazelnut & Chocolate Spread · Standard£8.25/1kg£5.20Clubcard
AsdaStandard£8.33/1kg£5.25
Sainsbury'sStandard£8.33/1kg£5.25
TescoStandard£8.54/1kg£2.99
Sainsbury'sChocolate Hazelnut · 350g£9.14/1kg£3.20
AsdaChocolate Hazelnut · 350g£9.14/1kg£3.20
TescoHazelnut Chocolate Spread · Standard£11.75/1kg£2.35
Sainsbury'sChocolate & Hazelnut · 200g£11.75/1kg£2.35
MorrisonsChocolate & Hazelnut · 200g£2.35
MorrisonsChocolate Hazelnut · 350g£3.20
MorrisonsStandard£5.25
Aldi UKHazelnut Chocolate Spread · UK · 100g£0.85/100g£2.99
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar · UK 1kg cheapest?
- Asda has the lowest price at £6.50 (£6.50/1 kg).
- How much does Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar · UK 1kg cost?
- Prices range from £6.50 to £7.00 across 2 UK supermarkets. The average price is £6.75.
- What is the unit price of Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar · UK 1kg?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.65/100g.
- Which supermarkets sell Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar · UK 1kg?
- Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar · UK 1kg is available at Asda and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar · UK 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Nutella Hazelnut Chocolate Spread Jar · UK 1kg is £2.35 at Morrisons (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £6.50 at Asda.

