Nutella Hazelnut Chocolate Spread & — Standard
As of 30 Sept 2026, Nutella Hazelnut Chocolate Spread & Standard is cheapest at Tesco at £5.20 (£8.25/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £2.35 at Morrisons (30 Sept); highest: £7.00 — currently £5.20 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.70/100g
- Average
- £0.82/100g
- Highest
- £0.85/100g
Tesco · StandardNow£0.70/100gAll-time low
Tesco · StandardNow£0.83/100g
Aldi UK · 100gNow£0.85/100g
Asda · 350gNow£0.91/100g
Tesco · StandardNow£1.18/100g
Sainsbury's · StandardLast seen 5 Aug£0.75/100g
14 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nutella | Standard | £7.00 | £0.70/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Nutella | Standard | £5.20 | £0.83/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nutella | 100g | £2.99 | £0.85/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nutella | Standard | £2.99 | £0.85/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nutella | 350g | £3.20 | £0.91/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nutella | Standard | £4.75 | £0.75/100g | In stock | 5 Augout of date · not compared | |
| Nutella | 200g | £2.35 | — | In stock | 30 Sept | |
| Nutella | 350g | £3.20 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

NutellaBest
TescoHazelnut Chocolate · Standard£7.00/1kg£7.00
Sainsbury'sStandard£7.54/1kg£4.75Last seen 5 Aug · not compared
TescoHazelnut & Chocolate Spread · Standard£8.25/1kg£5.20Clubcard
AsdaChocolate Hazelnut · 350g£9.14/1kg£3.20
TescoHazelnut Chocolate Spread · Standard£11.75/1kg£2.35
MorrisonsChocolate & Hazelnut · 200g£2.35
MorrisonsChocolate Hazelnut · 350g£3.20
Aldi UKHazelnut Chocolate Spread · UK · 100g£0.85/100g£2.99
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Nutella Hazelnut Chocolate Spread & Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £5.20 (£8.25/1 kg).
- What is the unit price of Nutella Hazelnut Chocolate Spread & Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.82/100g.
- What is the lowest price ever for Nutella Hazelnut Chocolate Spread & Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Nutella Hazelnut Chocolate Spread & Standard is £2.35 at Morrisons (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £5.20 at Tesco.


