Specially Selected Mexican Potato Rosti — 0.3kg

As of 30 Sept 2026, Specially Selected Mexican Potato Rosti 0.3kg is cheapest at Aldi UK at £2.49 (£8.30/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £0.24 at Aldi UK (30 Sept); highest: £4.00 — currently £2.49 at Aldi UK. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 55 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.07/100g
Average
£0.07/100g
Highest
£0.08/100g
Lowest ever
£0.07/100g · Jul '26
Highest ever
£0.83/100g · Sep '26
Trend
Down 17%
6% below average

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

97 prices recorded · 7 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

TescoIn stock
30 Sept
£1.32£0.07/100gBest
Tesco · 2kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£1.99£0.08/100g
Nature's Pick · 2.5kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£2.25£0.09/100g
Nature's Pick · 2.5kg
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£0.90£0.09/100g
Sainsbury's · Standard
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.80£0.09/100g
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£0.27£0.09/100g
Tesco · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£1.80£0.09/100g
Asda · 2kg
TescoIn stock
30 Sept
£1.85£0.09/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.85£0.09/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.85£0.09/100g
Tesco · Standard
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.85£0.09/100g
Sainsbury's · 2kg
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.85£0.09/100g
Sainsbury's · Standard
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.19£0.11/100g
Albert Bartlett · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£2.30£0.12/100g
Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.45£0.12/100g
Tesco · Standard
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.30£0.13/100g
Sainsbury's · 1kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£0.75£0.15/100g
Nature's Pick · 0.5kg
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.24£0.17/100g
Sainsbury's · 750g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.30£0.17/100g
Sainsbury's · 750g
TescoIn stock
30 Sept
£1.45£0.19/100g
Tesco · Standard
Aldi UKIn stock
30 Sept
£1.39£0.20/100g
Four Seasons · 0.68kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£2.35£0.29/100g
Four Seasons · 0.8kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£1.49£0.37/100g
Inspired Cuisine · 0.4kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£1.99£0.40/100g
Four Seasons · 0.5kg
TescoIn stock
30 Sept
£1.75£0.44/100g
Tesco · Standard
Aldi UKIn stock
30 Sept
£2.99£0.62/100g
Specially Selected · 0.48kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£2.49£0.83/100g
Specially Selected · 0.3kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£2.49£0.83/100g
Specially Selected · 0.3kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£2.49£0.83/100g
Specially Selected · 0.3kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£2.49£0.83/100g
Specially Selected · 0.3kg
Aldi UKIn stock
30 Sept
£2.49£0.83/100g
Specially Selected · 0.3kg
AsdaIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.47£0.07/100g
Asda · 2kg
AsdaIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£2.07£0.10/100g
Exceptional By ASDA · 2kg
Sainsbury'sIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£3.20£0.32/100g
Sainsbury's · Standard
Aldi UKIn stock
30 Sept
£0.79£0.20/1 ea
Nature's Pick · 1 each
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£0.79£0.20/1 ea
Sainsbury's · 4 pack
Aldi UKIn stock
30 Sept
£0.24£0.24/1 ea
Nature's Pick · 1 each
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.27£0.32/1 ea
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.70£0.42/1 ea
Tesco Finest · Standard
AsdaIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£0.79£0.79/4 pack
Asda · 4 pack
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.80
Morrisons · 2kg
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.50
Albert Bartlett · Standard
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.75
Market Street · 1.5kg
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.50
Albert Bartlett · 2kg
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.85
Morrisons · 2kg
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.30
Morrisons The Best · 750g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.45
Market Street · 1.25kg
MorrisonsIn stock
30 Sept
£0.87
Morrisons · 500g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.50
Morrisons · 500g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£4.00
Morrisons The Best · 800g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.00
Morrisons · 2 perpack
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.40
Morrisons The Best · 2kg
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.50
Market Street · 1.5kg
MorrisonsIn stock
30 Sept
£0.79
Morrisons · 4 perpack
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£2.00
Albert Bartlett · 450g
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.65
Morrisons The Best · 700g
TescoIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.55
Tesco · kg
14 brands available
Aldi UKAsdaMorrisonsSainsbury'sTesco
  1. –Morrisons
  2. –Morrisons The Best
  3. –Market Street
  4. –Albert Bartlett
  5. –Sainsbury's
  6. –Nature's Pick
  7. –Tesco Finest
  8. –Asda
  9. 1Tesco
  10. 2Product
  11. 3Four Seasons
  12. 4Inspired Cuisine
  13. 5Specially Selected
  14. –Exceptional By ASDA

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Specially Selected Mexican Potato Rosti 0.3kg cheapest?
Aldi UK has the lowest price at £2.49 (£8.30/1 kg).
What is the unit price of Specially Selected Mexican Potato Rosti 0.3kg?
Priced per 100g. Aldi UK offers the best value at £0.83/100g.
What is the lowest price ever for Specially Selected Mexican Potato Rosti 0.3kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Specially Selected Mexican Potato Rosti 0.3kg is £0.24 at Aldi UK (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.49 at Aldi UK.