Tilda Everyday Long Grain Rice — 500g
As of 2 Oct 2026, Tilda Everyday Long Grain Rice 500g is cheapest at Morrisons at £1.00 in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.00 at Morrisons (2 Oct); highest: £11.00 — currently £1.00 at Morrisons. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.40/100g
- Average
- £0.53/100g
- Highest
- £0.60/100g
15 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tilda | 2 x 125g | £1.00 | £0.40/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Tilda | 2 x 125g | £1.50 | £0.60/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tilda | 5kg | £11.00 | £0.04/100g | In stock | 24 Junout of date · not compared | |
| Tilda | 1kg | £4.00 | £0.40/100g | In stock | 24 Junout of date · not compared | |
| Tilda | 500g | £2.30 | £0.92/100g | In stock | 24 Junout of date · not compared | |
| Tilda | 500g | £1.00 | — | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Ocado
Sainsbury's- –

TildaBest
MorrisonsEveryday · 500g£1.00
Sainsbury's2 x 125g£4.00/1kg£1.00
Asda2 x 125g£6.00/1kg£1.50
OcadoLong Grain Rice · 500g£4.60/500g£2.30Last seen 24 Jun · not compared
OcadoLong Grain Rice · 1kg£4.00/1000g£4.00Last seen 24 Jun · not compared
OcadoLong Grain Rice · 5kg£2.20/5000g£11.00Last seen 24 Jun · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tilda Everyday Long Grain Rice 500g cheapest?
- Morrisons has the lowest price at £1.00.
- What is the lowest price ever for Tilda Everyday Long Grain Rice 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tilda Everyday Long Grain Rice 500g is £1.00 at Morrisons (2 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.00 at Morrisons.