Morrisons Garlic — 130g

As of 2 Oct 2026, Morrisons Garlic 130g is cheapest at Morrisons at £1.83 in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £0.39 at Aldi UK (2 Oct); highest: £3.75 — currently £1.83 at Morrisons. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this variant plus 26 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 1 ea over time
Lowest
£0.22/1 ea
Average
£0.22/1 ea
Highest
£0.22/1 ea
Lowest ever
£0.22/1 ea · Jul '26
Highest ever
£1.80/1 ea · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

100 prices recorded · 6 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Aldi UKIn stock
2 Oct
£0.87£0.22/1 eaBest
Nature's Pick · 4 each
TescoIn stock
1 Oct
£0.87£0.22/1 ea
Tesco · 4 pack
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£0.87£0.22/1 ea
Sainsbury's · 4 pack
AsdaIn stock
1 Oct
£0.87£0.22/1 ea
Asda · 4 pack
Aldi UKIn stock
2 Oct
£0.39£0.39/1 ea
Nature's Pick · 1 each
AsdaIn stock
2 Oct
£1.97£0.39/1 ea
Asda · 5 pack
AsdaIn stock
1 Oct
£0.43£0.43/1 ea
Asda · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£0.50£0.50/1 ea
Tesco · Standard
Sainsbury'sIn stock
1 Oct
£0.50£0.50/1 ea
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£1.80£1.80/1 ea
Tesco Finest · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£3.75£0.81/100g
Nando's · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£2.60£0.98/100g
Nando's · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£1.10£1.10/100g
Tesco · Standard
AsdaIn stock
1 Oct
£1.78£1.19/100g
Asda · 150g
TescoIn stock
1 Oct
£1.80£1.30/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£1.00£1.79/100g
Tesco · Standard
Aldi UKIn stock
2 Oct
£0.59£1.84/100g
Bramwells · 32g
TescoIn stock
1 Oct
£2.00£4.00/100g
Schwartz · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£1.30£0.26/100ml
Standard
TescoIn stock
1 Oct
£1.10£0.44/100ml
Tesco · Standard
Sainsbury'sIn stock
2 Oct
£2.65£0.66/100ml
Heinz · Standard
AsdaIn stock
2 Oct
£3.38£0.85/100ml
Heinz · Standard
TescoIn stock
1 Oct
£3.45£0.86/100ml
Heinz · Standard
MorrisonsIn stock
2 Oct
£1.00
Morrisons The Best · Standard
MorrisonsIn stock
2 Oct
£1.83
Morrisons · 130g
MorrisonsIn stock
2 Oct
£2.00
Morrisons · 400g
MorrisonsIn stock
2 Oct
£0.87
Morrisons · 4 per pack
MorrisonsIn stock
2 Oct
£1.50
Morrisons · 100g
OcadoIn stock
Last seen 1 Julout of date · not compared
£1.60£1.00/1 item
Natoora · 2 per pack
13 brands available
Aldi UKAsdaMorrisonsOcadoSainsbury'sTesco
  1. –Bramwells
  2. –Morrisons
  3. –Morrisons The Best
  4. 1Sainsbury's
  5. 2Tesco
  6. 3Nature's Pick
  7. 4Asda
  8. 5Tesco Finest
  9. –Product
  10. –Heinz
  11. –Natoora
  12. –Nando's
  13. –Schwartz

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Morrisons Garlic 130g cheapest?
Morrisons has the lowest price at £1.83.
What is the lowest price ever for Morrisons Garlic 130g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Morrisons Garlic 130g is £0.39 at Aldi UK (2 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.83 at Morrisons.

Categories