Tesco Garlic Herb Croutons — Standard
As of 2 Oct 2026, Tesco Garlic Herb Croutons Standard is cheapest at Tesco at £1.10 (£11.00/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.39 at Aldi UK (1 Oct); highest: £3.75 — currently £1.10 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 21 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ea over time- Lowest
- £0.22/1 ea
- Average
- £0.22/1 ea
- Highest
- £0.22/1 ea
Aldi UK · 4 eachNow£0.22/1 eaAll-time low
Asda · 4 packNow£0.22/1 eaAll-time low
Sainsbury's · 4 packNow£0.22/1 eaAll-time low
Tesco · 4 packNow£0.22/1 eaAll-time low
Aldi UK · 1 eachNow£0.39/1 ea
Asda · 5 packNow£0.39/1 ea
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
97 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tesco | 4 pack | £0.87 | £0.22/1 eaBest | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 4 each | £0.87 | £0.22/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 4 pack | £0.87 | £0.22/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 4 pack | £0.87 | £0.22/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 1 each | £0.39 | £0.39/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 5 pack | £1.97 | £0.39/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Asda | Standard | £0.43 | £0.43/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £0.50 | £0.50/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £0.50 | £0.50/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Tesco Finest | Standard | £1.80 | £1.80/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Nando's | Standard | £3.75 | £0.81/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nando's | Standard | £2.60 | £0.98/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £1.10 | £1.10/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 150g | £1.78 | £1.19/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £1.80 | £1.30/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £1.00 | £1.79/100g | In stock | 1 Oct | |
| Bramwells | 32g | £0.59 | £1.84/100g | In stock | 1 Oct | |
| Schwartz | Standard | £2.00 | £4.00/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £1.30 | £0.26/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £1.10 | £0.44/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | Standard | £2.65 | £0.66/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | Standard | £3.45 | £0.86/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Natoora | 2 per pack | £1.60 | £1.00/1 item | In stock | 1 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Ocado
Sainsbury's
Tesco- –
- 1

- 2

- 3
- 4
- 5

- –

- –

- –
- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Garlic Herb Croutons Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £1.10 (£11.00/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Garlic Herb Croutons Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £1.10/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Garlic Herb Croutons Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Garlic Herb Croutons Standard is £0.39 at Aldi UK (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.10 at Tesco.
