Morrisons The Best Purple Sprouting Broccoli — 200g

As of 30 Sept 2026, Morrisons The Best Purple Sprouting Broccoli 200g is cheapest at Morrisons at £2.00 in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £0.69 at Morrisons (30 Sept); highest: £2.60 — currently £2.00 at Morrisons. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 28 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.22/100g
Average
£0.31/100g
Highest
£0.80/100g
Lowest ever
£0.22/100g · Jun '26
Highest ever
£5.00/100g · Jul '26
Trend
Down 70%
23% below average

Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.

65 prices recorded · 11 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Aldi UKIn stock
30 Sept
£0.86£0.24/100gBest
Nature's Pick · 0.36kg
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.39£0.24/100g
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£0.90£0.24/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£0.90£0.24/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.20£0.24/100g
Tesco · Standard
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£1.25£0.63/100g
Sainsbury's · Standard
Aldi UKIn stock
30 Sept
£1.45£0.73/100g
Nature's Pick · 0.2kg
AsdaIn stock
30 Sept
£2.34£0.73/100g
Asda · 320g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.50£0.76/100g
Sainsbury's · 330g
TescoIn stock
30 Sept
£2.50£0.76/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.60£0.80/100g
Tesco · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£1.28£0.80/100g
Asda · 160g
AsdaIn stock
30 Sept
£1.85£0.93/100g
Exceptional By ASDA · 200g
TescoIn stock
30 Sept
£1.95£1.03/100g
Tesco · Standard
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.20£1.10/100g
Sainsbury's · 200g
Sainsbury'sIn stock
30 Sept
£2.25£1.13/100g
Sainsbury's · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£2.25£1.13/100g
Tesco Finest · Standard
AsdaIn stock
30 Sept
£2.56£1.22/100g
Exceptional By ASDA · 210g
TescoIn stock
30 Sept
£2.60£1.24/100g
Tesco Finest · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.50£1.25/100g
Tesco · Standard
TescoIn stock
30 Sept
£1.30£1.63/100g
Tesco · Standard
MorrisonsIn stock
Last seen 8 Junout of date · not compared
£0.82£0.22/100g
Morrisons · 375g
AsdaIn stock
30 Sept
£1.97£1.97/1 ea
Standard
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.80
Morrisons · 200g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£0.69
Morrisons · 300g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.50
Morrisons The Best · 330g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£2.00
Morrisons The Best · 200g
MorrisonsIn stock
30 Sept
£1.60
Morrisons The Best · 200g
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£1.25
Morrisons · 80g
MorrisonsIn stock
Last seen 15 Julout of date · not compared
£0.82
Morrisons · 375g
9 brands available
Aldi UKAsdaMorrisonsSainsbury'sTesco
  1. –Morrisons
  2. –Morrisons The Best
  3. 1Nature's Pick
  4. 2Tesco
  5. 3Sainsbury's
  6. 4Asda
  7. 5Exceptional By ASDA
  8. 6Tesco Finest
  9. –Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Morrisons The Best Purple Sprouting Broccoli 200g cheapest?
Morrisons has the lowest price at £2.00.
What is the lowest price ever for Morrisons The Best Purple Sprouting Broccoli 200g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Morrisons The Best Purple Sprouting Broccoli 200g is £0.69 at Morrisons (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.00 at Morrisons.