Tesco Tenderstem Broccoli Spears — Standard
As of 30 Sept 2026, Tesco Tenderstem Broccoli Spears Standard is cheapest at Tesco at £2.50 (£7.58/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.69 at Morrisons (30 Sept); highest: £2.60 — currently £2.50 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 28 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.22/100g
- Average
- £0.31/100g
- Highest
- £0.80/100g
Aldi UK · 0.36kgNow£0.24/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.24/100g
Tesco · StandardNow£0.24/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.63/100gLow
Asda · 160gNow£0.80/100g
Sainsbury's · StandardNow£1.13/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
65 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nature's Pick | 0.36kg | £0.86 | £0.24/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.39 | £0.24/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £0.90 | £0.24/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £0.90 | £0.24/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.20 | £0.24/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.25 | £0.63/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 0.2kg | £1.45 | £0.73/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 320g | £2.34 | £0.73/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 330g | £2.50 | £0.76/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £2.50 | £0.76/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.60 | £0.80/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 160g | £1.28 | £0.80/100g | In stock | 30 Sept | |
| Exceptional By ASDA | 200g | £1.85 | £0.93/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.95 | £1.03/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 200g | £2.20 | £1.10/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.25 | £1.13/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £2.25 | £1.13/100g | In stock | 30 Sept | |
| Exceptional By ASDA | 210g | £2.56 | £1.22/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £2.60 | £1.24/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.50 | £1.25/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.30 | £1.63/100g | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 375g | £0.82 | £0.22/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| — | Standard | £1.97 | £1.97/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 200g | £1.80 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 300g | £0.69 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons The Best | 330g | £2.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons The Best | 200g | £2.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons The Best | 200g | £1.60 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 80g | £1.25 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 375g | £0.82 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

MorrisonsBroccoli · 300g£0.69
MorrisonsMorrisons British Broccoli · 375g£0.82Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsTenderstem · 80g£1.25Last seen 15 Jul · not compared3 for £3.00
MorrisonsBritish Purple Sprouting · 200g£1.80
MorrisonsMorrisons British Broccoli · 375g£2.19/kg£0.82Last seen 8 Jun · not compared
- –

- 1
- 2

TescoBest
TescoBroccoli Loose · Standard£2.39/1kg£0.90
TescoStandard£2.40/1kg£0.90Clubcard
TescoLarge Broccoli Pack · Standard£2.40/1kg£1.20
TescoTenderstem Broccoli Spears · Standard£7.58/1kg£2.50
TescoTenderstem · Standard£8.00/1kg£1.60Clubcard
TescoFine Beans & Tenderstem · Standard£10.26/1kg£1.95
TescoTenderstem Broccoli Tips · Standard£12.50/1kg£1.50
TescoTrimmed Tenderstem · Standard£16.25/1kg£1.30
- 3

- 4
- 5
- 6

- –
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Tenderstem Broccoli Spears Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.50 (£7.58/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Tenderstem Broccoli Spears Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.76/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Tenderstem Broccoli Spears Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Tenderstem Broccoli Spears Standard is £0.69 at Morrisons (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.50 at Tesco.


