Hellmann's Real Mayonnaise — 430ml
As of 2 Oct 2026, Hellmann's Real Mayonnaise 430ml is cheapest at Sainsbury's at £2.45 (£5.70/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.25 at Morrisons (2 Oct); highest: £5.25 — currently £2.45 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.54/100g
- Average
- £0.54/100g
- Highest
- £0.56/100g
Asda · 600gNow£0.54/100g
Sainsbury's · 400gNow£0.56/100g
Asda · 430mlNow£0.61/100g
Asda · 400gNow£0.62/100g
Sainsbury's · 600gNow£0.66/100g
Tesco · StandardNow£0.69/100g
12 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hellmann's | 600g | £3.25 | £0.54/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 400g | £2.25 | £0.56/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 430ml | £2.45 | £0.61/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 400g | £2.48 | £0.62/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | Standard | £3.95 | £0.66/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 600g | £3.95 | £0.66/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 580ml | £2.80 | £0.48/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 580ml | £2.80 | £0.48/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 430ml | £2.45 | £0.57/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 800g | £5.25 | — | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 580ml | £2.50 | — | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 600g | £3.95 | — | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 400g | £2.25 | — | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 430ml | £2.45 | — | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

Hellmann'sBest
Asda600g£5.42/1kg£3.25
Sainsbury'sReal Mayonnaise Jar Real Mayonnaise · UK · 400g£5.63/1kg£2.25
AsdaReal · 430ml£6.06/1kg£2.45
AsdaReal Mayonnaise Jar Real Mayonnaise · UK · 400g£6.20/1kg£2.48
Sainsbury's600g£6.58/1kg£3.95
TescoReal Mayonnaise Jar · Standard£6.58/1kg£3.95
MorrisonsReal Mayonnaise Jar Real Mayonnaise · UK · 400g£2.25
MorrisonsReal Squeezy · 430ml£2.45
Morrisons580ml£2.50
Morrisons600g£3.95
Morrisons800g£5.25
Sainsbury'sReal Squeezy · 580ml£4.82/1L£2.80
AsdaReal Squeezy · 580ml£4.83/1L£2.80
Sainsbury'sReal · 430ml£5.70/1L£2.45
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Hellmann's Real Mayonnaise 430ml cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.45 (£5.70/1 L).
- How much does Hellmann's Real Mayonnaise 430ml cost?
- Prices range from £2.45 to £2.45 across 2 UK supermarkets. The average price is £2.45.
- What is the unit price of Hellmann's Real Mayonnaise 430ml?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.57/100ml.
- Which supermarkets sell Hellmann's Real Mayonnaise 430ml?
- Hellmann's Real Mayonnaise 430ml is available at Sainsbury's and Asda.
- What is the lowest price ever for Hellmann's Real Mayonnaise 430ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Hellmann's Real Mayonnaise 430ml is £2.25 at Morrisons (2 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.45 at Sainsbury's.

