Hellmann's Real Mayonnaise Jar · UK — 400g
As of 30 Sept 2026, Hellmann's Real Mayonnaise Jar · UK 400g is cheapest at Sainsbury's at £2.25 (£5.63/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £2.25 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £3.25 — currently £2.25 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.54/100g
- Average
- £0.54/100g
- Highest
- £0.54/100g
4 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hellmann's | 600g | £3.25 | £0.54/100g | In stock | 5 Aug | |
| Hellmann's | 400g | £2.25 | £0.56/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Hellmann's | 580ml | £2.80 | £0.48/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Hellmann's | 430ml | £2.45 | — | In stock | 15 Jul |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Morrisons
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Hellmann's Real Mayonnaise Jar · UK 400g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.25 (£5.63/1 kg).
- What is the unit price of Hellmann's Real Mayonnaise Jar · UK 400g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.56/100g.
- What is the lowest price ever for Hellmann's Real Mayonnaise Jar · UK 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Hellmann's Real Mayonnaise Jar · UK 400g is £2.25 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.25 at Sainsbury's.


