Tesco Cucumber Whole Large — Standard
As of 30 Sept 2026, Tesco Cucumber Whole Large Standard is cheapest at Tesco at £1.20 (£1.20/1 ea) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.68 at Asda (30 Sept); highest: £3.25 — currently £1.20 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 18 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ea over time- Lowest
- £0.68/1 ea
- Average
- £0.68/1 ea
- Highest
- £0.69/1 ea
Asda · eachNow£0.68/1 eaAll-time low
Aldi UK · 1 eachNow£0.99/1 ea
Asda · eachNow£0.99/1 ea
Sainsbury's · StandardNow£0.99/1 ea
Tesco · Tesco Whole Cucumber EachNow£0.99/1 ea
Sainsbury's · StandardNow£1.15/1 ea
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
25 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asda | each | £0.68 | £0.68/1 eaBest | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 1 each | £0.99 | £0.99/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Asda | each | £0.99 | £0.99/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £0.99 | £0.99/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Tesco Whole Cucumber Each | £0.99 | £0.99/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.15 | £1.15/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.20 | £1.20/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Tesco Whole Cucumber Each | £0.99 | £0.99/1 ea | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Sainsbury's | Standard | £0.70 | £0.39/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 670g | £2.65 | £0.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 200g | £1.10 | £0.55/100g | In stock | 30 Sept | |
| Ocado | 1 item | £1.15 | £0.12/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Ocado | 1 each | £0.99 | £0.99/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| M&S | 1 each | £1.00 | £1.00/100g | In stock | 1 Julout of date · not compared | |
| Natoora | 225g | £3.25 | £1.44/100g | In stock | 24 Junout of date · not compared | |
| Morrisons | Standard | £0.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 200g | £1.10 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons The Best | 230g | £1.75 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | Standard | £0.99 | £0.99/item | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Morrisons | Morrisons Market Street Large Cucumber | £1.15 | £1.15/item | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Morrisons | Morrisons Cucumber Portion | £0.68 | £0.68/item | In stock | 8 Junout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Ocado
Sainsbury's
Tesco- 1
- –

- 2
- –

MorrisonsMorrisons Cucumber Portion · Morrisons Cucumber Portion£0.68/item£0.68Last seen 8 Jun · not compared
MorrisonsMorrisons Whole Cucumber · Standard£0.99/item£0.99Last seen 8 Jun · not compared
MorrisonsMarket Street Large Cucumber · Morrisons Market Street Large Cucumber£1.15/item£1.15Last seen 8 Jun · not compared
MorrisonsMorrisons Whole Cucumber · Standard£0.99
MorrisonsMini · 200g£1.10Last seen 15 Jul · not compared
- –

- –

- –

- –

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Cucumber Whole Large Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £1.20 (£1.20/1 ea).
- What is the unit price of Tesco Cucumber Whole Large Standard?
- Priced per 1 ea. Tesco offers the best value at £1.20/1 ea.
- What is the lowest price ever for Tesco Cucumber Whole Large Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Cucumber Whole Large Standard is £0.68 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.20 at Tesco.

