Kellogg's Rice Krispies Cereal Breakfast — Standard
As of 2 Oct 2026, Kellogg's Rice Krispies Cereal Breakfast Standard is cheapest at Tesco at £3.50 (£8.14/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.35 at Morrisons (1 Oct); highest: £4.35 — currently £3.50 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.01/100g
- Average
- £0.59/100g
- Highest
- £5.83/100g
Asda · 660gNow£0.58/100g
Tesco · StandardNow£0.66/100g
Tesco · StandardNow£0.81/100g
Sainsbury's · StandardLast seen 15 Jul£0.66/100g
Asda · 310gLast seen 15 Jul£0.76/100g
14 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kellogg's | 660g | £3.85 | £0.58/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Kellogg's | Standard | £4.35 | £0.66/100g | In stock | 1 Oct | |
| Kellogg's | Standard | £3.50 | £0.81/100g | In stock | 1 Oct | |
| Kellogg's | Standard | £2.85 | £0.66/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Kellogg's | 310g | £2.35 | £0.76/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Kellogg's | 310g | £2.35 | — | In stock | 1 Oct | |
| Kellogg's | 660g | £4.35 | — | In stock | 1 Oct | |
| Kellogg's | Standard | £2.85 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

Kellogg'sBest
Asda660g£5.83/1kg£3.85
TescoRice Krispies · Standard£6.59/1kg£4.35
Sainsbury'sRice Krispies · Standard£6.63/1kg£2.85Last seen 15 Jul · not compared
Asda310g£7.58/1kg£2.35Last seen 15 Jul · not compared
TescoRice Krispies Breakfast Cereal · Standard£8.14/1kg£3.50
Morrisons310g£2.35
MorrisonsRice Krispies · Standard£2.85
Morrisons660g£4.35
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Kellogg's Rice Krispies Cereal Breakfast Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £3.50 (£8.14/1 kg).
- What is the unit price of Kellogg's Rice Krispies Cereal Breakfast Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.81/100g.
- What is the lowest price ever for Kellogg's Rice Krispies Cereal Breakfast Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Kellogg's Rice Krispies Cereal Breakfast Standard is £2.35 at Morrisons (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £3.50 at Tesco.

