Yeo Valley Semi Skimmed Milk — 2L
As of 2 Oct 2026, Yeo Valley Semi Skimmed Milk 2L is cheapest at Asda at £3.14 (£1.57/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.20 at Tesco (15 Jul); highest: £3.15 — currently £3.14 at Asda. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.06/100ml
- Average
- £0.08/100ml
- Highest
- £0.20/100ml
Asda · 2LNow£0.16/100ml
Tesco · 2LNow£0.16/100ml
Asda · 1LNow£0.18/100ml
Tesco · litreNow£0.22/100ml
Sainsbury's · 1LNow£0.24/100ml
Tesco · 1LLast seen 15 Jul£0.24/100ml
16 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Yeo Valley | 2L | £3.14 | £0.16/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Yeo Valley | 2L | £3.15 | £0.16/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Yeo Valley | 1L | £1.84 | £0.18/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Yeo Valley | litre | £2.15 | £0.22/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Yeo Valley | 1L | £2.35 | £0.24/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Yeo Valley | litre | £2.00 | £0.20/100ml | In stock | 10 Junout of date · not compared | |
| Yeo Valley | 1L | £2.35 | £0.24/100ml | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Yeo Valley | 2L | £2.90 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

Yeo ValleyBest
AsdaSemi Skimmed · 2L£1.57/1L£3.14
TescoSemi Skimmed · 2L£1.58/1L£3.15
Asda1L£1.84/1L£1.84
TescoOrganic Semi-Skimmed Fresh Milk · litre£2.00/litre£2.00Last seen 10 Jun · not compared
TescoOrganic Semi-Skimmed Fresh Milk · litre£2.15/1L£2.15
Tesco1L£2.35/1L£2.35Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury's1L£2.35/1L£2.35
MorrisonsSemi Skimmed · 2L£2.90Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Yeo Valley Semi Skimmed Milk 2L cheapest?
- Asda has the lowest price at £3.14 (£1.57/1 L).
- How much does Yeo Valley Semi Skimmed Milk 2L cost?
- Prices range from £3.14 to £3.15 across 2 UK supermarkets. The average price is £3.15.
- What is the unit price of Yeo Valley Semi Skimmed Milk 2L?
- Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.16/100ml.
- Which supermarkets sell Yeo Valley Semi Skimmed Milk 2L?
- Yeo Valley Semi Skimmed Milk 2L is available at Asda and Tesco.
- What is the lowest price ever for Yeo Valley Semi Skimmed Milk 2L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Yeo Valley Semi Skimmed Milk 2L is £1.20 at Tesco (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £3.14 at Asda.
