Ben's Original Savoury Chicken Flavour Microwave Rice — 220g

As of 30 Sept 2026, Ben's Original Savoury Chicken Flavour Microwave Rice 220g is cheapest at Tesco at £1.40 (£6.36/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.00 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £1.40 — currently £1.40 at Tesco. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.45/100g
Average
£0.45/100g
Highest
£0.45/100g
Lowest ever
£0.45/100g · Jul '26
Highest ever
£0.64/100g · Jun '26
Trend
Steady
1% above average

16 prices recorded · 5 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Ben's Original Savoury Chicken Flavour Microwave Rice 220g cheapest?
Tesco has the lowest price at £1.40 (£6.36/1 kg).
How much does Ben's Original Savoury Chicken Flavour Microwave Rice 220g cost?
Prices range from £1.40 to £1.40 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.40.
What is the unit price of Ben's Original Savoury Chicken Flavour Microwave Rice 220g?
Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.64/100g.
Which supermarkets sell Ben's Original Savoury Chicken Flavour Microwave Rice 220g?
Ben's Original Savoury Chicken Flavour Microwave Rice 220g is available at Tesco and Asda.
What is the lowest price ever for Ben's Original Savoury Chicken Flavour Microwave Rice 220g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Ben's Original Savoury Chicken Flavour Microwave Rice 220g is £1.00 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.40 at Tesco.