Heinz No Added Sugar Baked Beanz — 415g
As of 30 Sept 2026, Heinz No Added Sugar Baked Beanz 415g is cheapest at Tesco at £3.30 (£1.99/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.10 at Sainsbury's (15 Jul); highest: £5.25 — currently £3.30 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.18/100g
- Average
- £0.18/100g
- Highest
- £0.18/100g
Sainsbury's · 4 x 415gNow£0.18/100gAll-time low
Tesco · 415gNow£0.20/100gLow
Asda · 4 x 415gNow£0.23/100g
Sainsbury's · 4 x 415gNow£0.24/100g
Asda · 415gNow£0.33/100g
Sainsbury's · 415gLast seen 15 Jul£0.27/100g
11 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 4 x 415g | £4.50 | £0.18/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 415g | £3.30 | £0.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 4 x 415g | £3.88 | £0.23/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 4 x 415g | £3.90 | £0.24/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 415g | £1.38 | £0.33/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 415g | £1.10 | £0.27/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 415g | £1.40 | — | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 6 x 415g | £5.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 4 x 415g | £3.00 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

HeinzBest
Sainsbury'sNo Added Sugar · 4 x 415g£1.81/1kg£4.50
TescoNo Added Sugar Baked Beanz · 415g£1.99/1kg£3.30
AsdaNo Added Sugar Baked Beans in a Rich Tomato Sauce · 4 x 415g£2.34/1kg£3.88
Sainsbury'sNo Added Sugar Baked Beans in a Rich Tomato Sauce · 4 x 415g£2.35/1kg£3.90
Sainsbury'sNo Added Sugar · 415g£2.65/1kg£1.10Last seen 15 Jul · not compared
AsdaNo Added Sugar · 415g£3.33/1kg£1.38
MorrisonsNo Added Sugar · 415g£1.402 for £2.00
MorrisonsNo Added Sugar · 4 x 415g£3.00
Morrisons6 x 415g£5.002 for £8.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz No Added Sugar Baked Beanz 415g cheapest?
- Tesco has the lowest price at £3.30 (£1.99/1 kg).
- What is the unit price of Heinz No Added Sugar Baked Beanz 415g?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.20/100g.
- What is the lowest price ever for Heinz No Added Sugar Baked Beanz 415g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz No Added Sugar Baked Beanz 415g is £1.10 at Sainsbury's (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £3.30 at Tesco.

