Heinz Cream of Tomato Soup — 88g

As of 1 Oct 2026, Heinz Cream of Tomato Soup 88g is cheapest at Sainsbury's at £1.50 (£17.05/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.50 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £1.50 — currently £1.50 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.50
Average
£1.50
Highest
£1.50
Lowest ever
£1.50 · Oct '26
Highest ever
£1.50 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Heinz

    HeinzCheapest

    Heinz Cream of Tomato Soup · 88g

    £17.05/1kg£1.50Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Heinz

    HeinzCheapest

    Heinz Cream of Tomato Soup · 88g

    £17.05/1kg£1.50Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1Heinz

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Heinz Cream of Tomato Soup 88g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £1.50 (£17.05/1 kg).
What is the unit price of Heinz Cream of Tomato Soup 88g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.71/100g.
What is the lowest price ever for Heinz Cream of Tomato Soup 88g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Cream of Tomato Soup 88g is £1.50 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £1.50 at Sainsbury's.