Asda Chopped Tomatoes with Garlic — 400g

As of 30 Sept 2026, Asda Chopped Tomatoes with Garlic 400g is cheapest at Asda at £0.91 (£2.28/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £0.89 at Asda (15 Jul); highest: £0.91 — currently £0.91 at Asda. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£0.89
Average
£0.89
Highest
£0.91
Lowest ever
£0.89 · Jul '26
Highest ever
£0.91 · Sep '26
Trend
Up 2%
2% above average

6 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    Asda Chopped Tomatoes with Garlic · 400g

    £2.28/1kg£0.91Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    Asda Chopped Tomatoes with Garlic · 400g

    £2.28/1kg£0.91Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Asda

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Asda Chopped Tomatoes with Garlic 400g cheapest?
Asda has the lowest price at £0.91 (£2.28/1 kg).
What is the unit price of Asda Chopped Tomatoes with Garlic 400g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.23/100g.
What is the lowest price ever for Asda Chopped Tomatoes with Garlic 400g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Chopped Tomatoes with Garlic 400g is £0.89 at Asda (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £0.91 at Asda.