VO5 Matt Clay — 75ml

As of 1 Oct 2026, VO5 Matt Clay 75ml is cheapest at Sainsbury's at £5.00 (£66.67/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £5.00 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £5.00 — currently £5.00 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£5.00
Average
£5.00
Highest
£5.00
Lowest ever
£5.00 · Jul '26
Highest ever
£5.00 · Jul '26
Trend
Steady
At the average price

3 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1VO5

    VO5Cheapest

    VO5 Matt Clay · 75ml

    £66.67/1L£5.00Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1VO5

    VO5Cheapest

    VO5 Matt Clay · 75ml

    £66.67/1L£5.00Sainsbury's

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is VO5 Matt Clay 75ml cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £5.00 (£66.67/1 L).
What is the unit price of VO5 Matt Clay 75ml?
Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £6.67/100ml.
What is the lowest price ever for VO5 Matt Clay 75ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for VO5 Matt Clay 75ml is £5.00 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £5.00 at Sainsbury's.

Categories