Highland Earl The Special Reserve Blended Scotch Whisky — 0.7L
As of 30 Sept 2026, Highland Earl The Special Reserve Blended Scotch Whisky 0.7L is cheapest at Aldi UK at £12.49 (£17.84/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £12.49 at Aldi UK (30 Sept); highest: £17.49 — currently £12.49 at Aldi UK. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £1.75/100ml
- Average
- £1.75/100ml
- Highest
- £1.75/100ml
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Highland Earl | 1L | £17.49 | £1.75/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Highland Earl | 0.7L | £12.49 | £1.78/100ml | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Aldi UKPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Highland Earl The Special Reserve Blended Scotch Whisky 0.7L cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £12.49 (£17.84/1 L).
- What is the unit price of Highland Earl The Special Reserve Blended Scotch Whisky 0.7L?
- Priced per 100ml. Aldi UK offers the best value at £1.78/100ml.
- What is the lowest price ever for Highland Earl The Special Reserve Blended Scotch Whisky 0.7L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Highland Earl The Special Reserve Blended Scotch Whisky 0.7L is £12.49 at Aldi UK (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £12.49 at Aldi UK.