Ecover Lemon & Aloe Washing Up Liquid — 950ml
Lowest recorded price: £2.00 at Sainsbury's (15 Jul); highest: £4.25. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ltr over time- Lowest
- £3.68/1 ltr
- Average
- £4.45/1 ltr
- Highest
- £4.45/1 ltr
17% below average
6 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ecover | 950ml | £4.25 | £0.45/100ml | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Ecover | Standard | £2.50 | £0.56/100ml | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Ecover | 950ml | £3.50 | £3.68/1 ltr | In stock | 5 Augout of date · not compared | |
| Ecover | Standard | £2.00 | £4.45/1 ltr | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Ecover | Standard | £2.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
£4.25£0.45/100ml
Ecover · 950ml
£2.50£0.56/100ml
Ecover · Standard
£3.50£3.68/1 ltr
Ecover · 950ml
£2.00£4.45/1 ltr
Ecover · Standard
£2.00
Ecover · Standard
1 brand available
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

MorrisonsLemon & Aloe Vera · Standard£2.00Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sLemon & Aloe Vera · 950ml£3.68/1 ltr£3.50Last seen 5 Aug · not compared
Sainsbury'sLemon & Aloe Vera · Standard£4.45/1 ltr£2.00Last seen 15 Jul · not compared
TescoLemon & Aloe · 950ml£4.47/1L£4.25Last seen 15 Jul · not comparedClubcard
TescoLemon & Aloe Vera · Standard£5.56/1L£2.50Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Ecover Lemon & Aloe Washing Up Liquid 950ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Ecover Lemon & Aloe Washing Up Liquid 950ml is £2.00 at Sainsbury's (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026.