Kettle Sea Salt & Balsamic Vinegar of Modena Potato Chips 5 x 25g — Standard
As of 1 Oct 2026, Kettle Sea Salt & Balsamic Vinegar of Modena Potato Chips 5 x 25g Standard is cheapest at Sainsbury's at £2.65 (£21.20/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.10 at Morrisons (1 Oct); highest: £2.65 — currently £2.65 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.00/100g
- Average
- £1.59/100g
- Highest
- £2.12/100g
Sainsbury's · StandardNow£1.15/100gLow
Sainsbury's · StandardNow£2.12/100g
Tesco · 5 x25gLast seen 15 Jul£2.12/100g
16 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kettle | Standard | £1.50 | £1.15/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Kettle | Standard | £2.65 | £2.12/100g | In stock | 1 Oct | |
| Kettle | 5 x25g | £2.65 | £2.12/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Kettle | 130g | £2.65 | — | In stock | 1 Oct | |
| Kettle | 40g | £1.10 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

KettleBest
MorrisonsSea Salt & Balsamic Vinegar · 40g£1.10
MorrisonsSea Salt & Balsamic Vinegar · #115990593 · 130g£2.65
Sainsbury'sSea Salt & Balsamic Vinegar Of Modena · Standard£11.54/1kg£1.50
Sainsbury's5 x 25g Sea Salt & Balsamic Vinegar of Modena Potato Chips · Standard£21.20/1kg£2.65
TescoSea Salt & Balsamic Vinegar Of Modena · 5 x25g£21.20/1000g£2.65Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Kettle Sea Salt & Balsamic Vinegar of Modena Potato Chips 5 x 25g Standard cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.65 (£21.20/1 kg).
- What is the unit price of Kettle Sea Salt & Balsamic Vinegar of Modena Potato Chips 5 x 25g Standard?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £2.12/100g.
- What is the lowest price ever for Kettle Sea Salt & Balsamic Vinegar of Modena Potato Chips 5 x 25g Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Kettle Sea Salt & Balsamic Vinegar of Modena Potato Chips 5 x 25g Standard is £1.10 at Morrisons (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.65 at Sainsbury's.

