Coca Cola Diet Coke Standard — 2L
As of 2 Oct 2026, Coca Cola Diet Coke Standard 2L is cheapest at Aldi UK at £2.25 (£1.13/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.70 at Morrisons (1 Oct); highest: £5.99 — currently £2.25 at Aldi UK. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.10/100ml
- Average
- £0.10/100ml
- Highest
- £0.10/100ml
Aldi UK · 5,940mlNow£0.10/100mlAll-time low
Aldi UK · 2LNow£0.11/100ml
Aldi UK · 2.64LNow£0.15/100ml
Aldi UK · 500mlNow£0.37/100ml
12 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Coca Cola | 5,940ml | £5.99 | £0.10/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Coca Cola | 2L | £2.25 | £0.11/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Coca Cola | 2.64L | £3.99 | £0.15/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Coca Cola | 500ml | £1.85 | £0.37/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Coca Cola | 150ml | £0.70 | — | In stock | 1 Oct | |
| Coca Cola | 500ml | £2.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Coca Cola | 4 x 250ml | £4.80 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Aldi UK
MorrisonsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Coca Cola Diet Coke Standard 2L cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £2.25 (£1.13/1 L).
- What is the unit price of Coca Cola Diet Coke Standard 2L?
- Priced per 100ml. Aldi UK offers the best value at £0.11/100ml.
- What is the lowest price ever for Coca Cola Diet Coke Standard 2L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coca Cola Diet Coke Standard 2L is £0.70 at Morrisons (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.25 at Aldi UK.
