McDougalls Pre-Sifted Plain Flour — 500g
As of 4 Oct 2026, McDougalls Pre-Sifted Plain Flour 500g is cheapest at Asda at £1.34 (£2.68/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.34 at Asda (4 Oct); highest: £1.85 — currently £1.34 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.14/100g
- Average
- £0.17/100g
- Highest
- £0.17/100g
5 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| McDougalls | Standard | £1.50 | £0.14/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| McDougalls | 500g | £1.34 | £0.27/100g | In stock | 4 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is McDougalls Pre-Sifted Plain Flour 500g cheapest?
- Asda has the lowest price at £1.34 (£2.68/1 kg).
- What is the unit price of McDougalls Pre-Sifted Plain Flour 500g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.27/100g.
- What is the lowest price ever for McDougalls Pre-Sifted Plain Flour 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for McDougalls Pre-Sifted Plain Flour 500g is £1.34 at Asda (4 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.34 at Asda.
