Dove Indulging Bath Cream — 450ml

As of 1 Oct 2026, Dove Indulging Bath Cream 450ml is cheapest at Sainsbury's at £2.75 (£6.11/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £2.50 at Morrisons (15 Jul); highest: £3.75 — currently £2.75 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.50
Average
£3.75
Highest
£3.75
Lowest ever
£2.50 · Jul '26
Highest ever
£3.75 · Jul '26
Trend
Down 27%
27% below average

3 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Dove

    DoveCheapest

    Dove Indulging Bath Cream · 450ml

    £6.11/1L£2.75Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Dove

    DoveCheapest

    Dove Indulging Bath Cream · 450ml

    £6.11/1L£2.75Sainsbury's

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Dove Indulging Bath Cream 450ml cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £2.75 (£6.11/1 L).
What is the unit price of Dove Indulging Bath Cream 450ml?
Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.61/100ml.
What is the lowest price ever for Dove Indulging Bath Cream 450ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Dove Indulging Bath Cream 450ml is £2.50 at Morrisons (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.75 at Sainsbury's.

Categories