Winalot Meaty Chunks Mixed in Gravy Dog Food — Standard
As of 2 Oct 2026, Winalot Meaty Chunks Mixed in Gravy Dog Food Standard is cheapest at Tesco at £4.90 (£4.08/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £4.90 at Tesco (1 Oct); highest: £14.00 — currently £4.90 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.30/100g
- Average
- £0.35/100g
- Highest
- £0.35/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.35/100g
Tesco · 40 x 100gNow£0.35/100gLow
Tesco · StandardNow£0.41/100g
Asda · StandardLast seen 15 Jul£0.30/100g
9 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Winalot | 40 x 100g | £14.00 | £0.35/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Winalot | Standard | £14.00 | £0.35/100g | In stock | 1 Oct | |
| Winalot | Standard | £4.90 | £0.41/100g | In stock | 1 Oct | |
| Winalot | Standard | £12.00 | £0.30/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Winalot | Standard | £12.50 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

WinalotBest
AsdaMeaty Chunks Mixed in Gravy · Standard£3.00/1kg£12.00Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sMeaty Chunks Mixed in Gravy · Standard£3.50/1kg£14.00
TescoMixed in Gravy · 40 x 100g£3.50/1kg£14.00
TescoMeaty Chunks Mixed In Gravy · Standard£4.08/1kg£4.90Clubcard
MorrisonsMeaty Chunks Mixed in Gravy · Standard£12.50Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Winalot Meaty Chunks Mixed in Gravy Dog Food Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £4.90 (£4.08/1 kg).
- What is the unit price of Winalot Meaty Chunks Mixed in Gravy Dog Food Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.41/100g.
- What is the lowest price ever for Winalot Meaty Chunks Mixed in Gravy Dog Food Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Winalot Meaty Chunks Mixed in Gravy Dog Food Standard is £4.90 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £4.90 at Tesco.

