Billington's Molasses Sugar Standard — 500g
As of 1 Oct 2026, Billington's Molasses Sugar Standard 500g is cheapest at Sainsbury's at £2.25 (£4.50/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.25 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £2.25 — currently £2.25 at Sainsbury's. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.45/100g
- Average
- £0.45/100g
- Highest
- £0.45/100g
3 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Billington's | 500g | £2.25 | £0.45/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Billington's | Standard | £2.25 | £0.45/100g | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Billington's Molasses Sugar Standard 500g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.25 (£4.50/1 kg).
- What is the unit price of Billington's Molasses Sugar Standard 500g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.45/100g.
- What is the lowest price ever for Billington's Molasses Sugar Standard 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Billington's Molasses Sugar Standard 500g is £2.25 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £2.25 at Sainsbury's.

