Sainsbury's Organic Broccoli — 300g
As of 30 Sept 2026, Sainsbury's Organic Broccoli 300g is cheapest at Sainsbury's at £1.40 (£4.67/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.25 at Aldi UK (30 Sept); highest: £2.75 — currently £1.40 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.42/100g
- Average
- £0.42/100g
- Highest
- £0.42/100g
Aldi UK · 1kgNow£0.42/100gAll-time low
Asda · 300gNow£0.46/100g
Tesco · StandardNow£0.46/100g
Sainsbury's · 300gNow£0.47/100g
Tesco · StandardNow£1.38/100g
14 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Organic | 1kg | £1.25 | £0.42/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| ASDA Organic | 300g | £1.38 | £0.46/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.55 | £0.46/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 300g | £1.40 | £0.47/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £2.75 | £1.38/100g | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons Organic | 300g | £1.40 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sainsbury's Organic Broccoli 300g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.40 (£4.67/1 kg).
- What is the unit price of Sainsbury's Organic Broccoli 300g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.47/100g.
- What is the lowest price ever for Sainsbury's Organic Broccoli 300g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Organic Broccoli 300g is £1.25 at Aldi UK (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.40 at Sainsbury's.


